Сергій Глущенко, лікар-уролог, андролог, онколог Вищої категорії, засновник Медичного центру урології Сергія Глущенка, як ніхто інший, знає відповіді на всі чоловічі «незручні» питання.
Сергій, якщо брати до уваги Вашу лікарську практику, — наскільки поширені сьогодні випадки раку простати?
Раніше більшість чоловіків, які зверталися за допомогою з цим питанням, були віком 60+, але, як не прикро це визнавати, за останній час хвороба «помолодшала», ми спостерігаємо випадки уже в 36-40 років.
Раніше гестологічний аналіз після оперативного втручання рідко показував саме рак простати, сьогодні ж кожен п’ятий пацієнт отримує висновок аналізу про онкологію.
Простат специфічний антиген — дуже простий онкомаркер, який є в кожній лабораторії. Дуже легко здати аналіз, легко і швидко отримати результат і побачити наявність ракових клітин у простаті або навіть дізнатися про схильність до хвороби.
Я до чого? Можна це робити самостійно, періодично проходячи подібне обстеження, не чекаючи направлення лікаря. Я б рекомендував чоловікам задуматися про свої «чоловічі питання» після 45 років і не гребувати УЗД простати, загальними аналізами крові і тим же антигеном.
Раз на рік, двічі на рік — цього буде достатньо для профілактики. Так ми зможемо «піймати» хворобу на ранній стадії, у легкій формі, і повністю її позбавитися. А запущені форми хвороби ми лікуємо лише симптоматично. На жаль.
І ще один важливий момент. Рак простати дуже «любить» тестостерон. Тому чоловікам, у яких дуже активне статеве життя та тим, які вживають стероїди у спортивних цілях, я б радив почати регулярні обстеження ще раніше, і я б сказав, що для таких людей вони конче потрібні.
Які основні причини захворювання? Чи може рак бути спадковим?
Спадковою може бути схильність організму до утворення ракових клітин. І спадковою може бути схильність отримати цю біду у досить молодому віці. Тому наполегливо рекомендую тим чоловікам, чия родина уже зіштовхувалася з раком простати, звернути на це особливу увагу, аби дізнатися, чи є у них передумови для виникнення онкозахворювання. До ризиків можна віднести малорухливий спосіб життя, сидячу роботу, відсутність сексу або занадто малу статеву активність і неправильне харчування.
Які перші ознаки захворювання? Що повинно послужити чоловікам дзвіночком для звернення до лікаря?
Проблема в тому, і вона актуальна не лише для раку простати, що на ранній стадії, у той час, коли його можна позбутися, як кажуть, «малою кров’ю», рак практично не проявляється. Тому цей скринінг, про який я говорив, — це хороша підказка і для пацієнта, і для лікаря, який його обстежує, для подальших дій. Тому найпершим кроком до здоров’я стане якраз регулярне обстеження. Приблизно так, як з вашим авто — регулярні ТО, і чим старіший автомобіль, чим більший пробіг, тим обстеження частіше.
Що сьогодні Ваш центр може запропонувати пацієнтам в плані лікування?
Я думаю, що небажання чоловіків відвідувати лікарів пов’язане з їх низьким больовим порогом. І сама думка про обстеження простати викликає у них внутрішній біль. Але! Сьогодні існує чимало неінвазивних методів обстеження. Є УЗД, є обдомінальний датчик, які дозволяють проаналізувати структуру органу, виключити наявність новоутворень. Це все ті ж онкомаркери, які допоможуть виявити наявність аденокарценоми.
Наступний метод, і теж неінвазивний — МРТ простати для виявлення або виключення джерел хвороби. Це про обстеження.
А якщо говорити про лікування, то тут, звісно, все залежить від стадійності. Сміливо можу говорити про 100% позбавлення хвороби, якщо вона виявлена на ранній стадії, до рівня Т2. І це можна зробити без оперативного втручання, гормональними препаратами. Але якщо мова йде про наявність аденокарценоми, то в цьому випадку краще все ж таки хірургія.
Сьогодні ми маємо можливість це зробити лапороскопічним шляхом — видалити простату з сім’яниками, а також лімфатичними судинами.
Смисл в тому, аби не випустити проблему назовні органу. І смисл в тому, аби зробити це ощадно, так би мовити, залишити чоловіка чоловіком. Чоловіча простата виконує не одну функцію. Це і репродукція, і ерекція, й інші важливі ролі для здоров’я і діяльності організму.
Лапороскопія дозволяє швидке відновлення, короткий реабілітаційний період. Далі ж, у більш запущених випадках — це вже не пацієнт медичних центрів, подібних нашому, далі чоловік потрапляє на онкодиспансерізацію.
Давайте зупинимося на профілактиці. Основні поради доктора для чоловіків, щоб не стати Вашими пацієнтами.
Активний спосіб життя, нормальне, регулярне статеве життя, правильне харчування. Прикро, коли чуєш від людини: «Я ніколи не ходив до лікаря, мене нічого не турбує». Яка хибна думка! Чи варто чекати, коли щось стане турбувати, адже інколи може бути вже запізно. Чому б не попередити, просто взявши для себе за правило періодично відвідувати лікаря. І не тільки уролога! Подружіться з лікарями, і ця дружба точно не переросте в таку, яка доведе вас до операційного столу.
НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю
м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 107-А
+38 (067) 802 56 72
+38 (066) 551 88 74
mc.sergeyglushenko@gmail.com
https://www.facebook.com/ 103511701767784
@mc_sergeyglushenko
https://www.youtube.com/channel/
UC6DZ76AG62R5VIdWL8l-wKg