Андрію Анатолійовичу, звісно, одразу хотілося б поговорити про найактуальніше — епідемію COVID-19. Дніпро на фоні інших міст знаходиться в досить непоганому стані, якщо говорити про поширення хвороби, про смертність… Особливо це відзначалося з початку карантину. На Вашу думку, чому маємо такі показники?
На мій погляд, така ситуація — це пряме відображення правильної політики нашого мера Бориса Філатова і його розуміння важливості проблеми. Він одним із перших заявив, що це не жарти, а на Україну насувається серйозна проблема, навіть тоді, коли у нас ще не було випадків інфікування. На початку року ніхто не сприймав всерйоз епідемію, що погрожувала нам з Китаю, але Дніпро зайняло чітку позицію готовності. Ще в кінці лютого — на початку березня за ініціативою мера в ковідний фонд виділили 98 млн. грн для захисту мешканців, аби зустріти хворобу озброєними. Ми працювали на упередження.
Які заходи у Дніпрі, покликані на зміцнення лікувальної бази медичних закладів та недопущення розповсюдження вірусу, здійснено у період пандемії? Які плануєте найближчим часом?
На початку епідемії були визначені кілька опорних лікарень. Головна — це 21 інфекційна лікарня, яка першою прийняла на себе удар. Там було багато зроблено — починаючи від каналізації, і до резервного електроживлення. Крім того, закуплено апарати ШВЛ, кисневі концентратори, медикаменти, засоби індивідуального захисту для персоналу. Причому, із запасом, бо ми розуміли, що це надовго. Скажу чесно — було непросто. Хоч кошти і були, але вже відчувався дефіцит необхідних медикаментів і обладнання, тож, усе треба було, як кажуть, «виривати зубами». Але ми не здавалися і ввійшли в епідемію підготовленими. Зі зростанням кількості пацієнтів підключилися інші лікарні, і навіть сьогодні у нас нема перевантаження. Я радий, що ми підготувалися і готові протистояти. Окрема вдячність медперсоналу — хорошим, людяним, професійним лікарям, медсестрам і технічним працівникам, дуже часто їм вдавалося виривати з лап смерті навіть безнадійних хворих. Зараз займаємося постачанням кисню. Якщо раніше в лікарні треба було 8 балонів за добу, то зараз 50 і більше. Тому зараз переобладнуємо медзаклади, ставимо кисневі станції, готуємо розводки по палатах і збільшуємо кількість ліжок. Закупляємо кисневі концентратори, бо вони показали себе, як ефективні у роботі з хворими на COVID-19, ЗІЗи, необхідні медикаменти.
Якщо говорити про загальну ситуацію, окрім коронавірусу, які проблеми є актуальними сьогодні?
В 2011 всі лікарні були передані у підпорядкування області. Борис Філатов у 2018, як і обіцяв, «забрав» медзаклади назад у місто, але… в плачевному стані. Тож, зараз роботи багато — відновлення будівель, закупка обладнання і багато іншого. Одна з основних проблем — старі рентген апарати радянських часів, які не справляються з кількістю пацієнтів. Тому поступово міняємо на сучасні, цифрові. Було прийнято рішення займатися реконструкцією закладів медицини якісно, а не кількісно. Тобто, ми не розмінюємося на дрібні косметичні ремонти, а беремо одну-дві лікарні і робимо повну реконструкцію, «під ключ». І цей процес почали з дитячих. На фініші будівельно-оздоблювальні роботи у 5-ій дитячій міській лікарні. Далі — обладнання, і вона буде не гіршою від європейських. Потім на черзі 6 дитяча, проект реконструкції уже проходить експертизу. Потім візьмемося за інші. Це що стосується вторинної допомоги. Амбулаторії із сімейними лікарями теж приводимо до ладу. Зміни у 9 центрі на провулку Фестивальному і дніпряни, і сам персонал уже оцінили позитивно. В 9 таких об’єктах по місту ведеться та буде проведено капітальний ремонт вхідної групи. Продумуємо все до найменших дрібниць і поступово реалізуємо заплановане. Відкриваємо нові амбулаторії. 2020 — це 5 нових закладів, до кінця року намагаємося завершити і здати в експлуатацію ще 2. На наступний рік плануємо, що у місті з’явиться ще 15-20 нових амбулаторій.
Пане Андрію, сьогодні всі говорять про реформування у медичній галузі, проте не завжди, м’яко кажучи, задоволені результатами. Що нового з’явилося у медицині Дніпра, і як Ви особисто оцінюєте ці зміни?
Світ давно реформував медичну галузь, нарешті і ми за це взялися. На сьогодні змін зазнала первинна медична допомога. Ми вже звикли до сімейних лікарів, і поступово бачимо переваги такого підходу. Друге питання — не завжди вистачає фінансування, аби закрити всі потреби, в тому числі із заробітної плати медперсоналу. І це, не зважаючи на те, що основні витрати взяло на себе місто — комунальні платежі, автотранспорт, а це більше 100 млн. грн в рік. Аби реформа була вдалою, під неї повинно бути достатнє фінансування. Щодо другої ланки — то тут відбулися лише перші кроки, я не можу сьогодні оцінювати і говорити про якісь результати. І, знову ж таки, відсутність нормального фінансування дається взнаки, це не дає можливості впевнено продовжувати розпочате. Що б не говорили, але реформа потрібна! Так, мінятися страшно, не завжди комфортно, але в Україні реформа давно назріла.
З чим сфера охорони здоров’я зустрічатиме 2021? Які плани департамент має на наступний рік, чого чекати городянам та працівникам медицини?
Я радий, що жителі Дніпра зробили мудрий вибір, обравши Бориса Філатова. І радий, що ми зможемо планомірно продовжувати те, що намітили. Будемо боротися з COVID-19 і паралельно розвиватися. Аби кожен дніпрянин міг отримати якісну, оперативну і доступну допомогу. А кожен медпрацівник працював у комфортних умовах, його труд оцінювався достойно. Ми добре стартували, так і треба продовжувати.
Що побажаєте усім дніпрянам, усім нашим читачам?
Закликаю всіх займатися спортом, вести здоровий спосіб життя і дотримуватися усіх правил карантину. Здоров’я не купиш за гроші, не виграєш у лотерею, не позичиш у сусіда. Бережіть себе і будьте здорові!