HEALTH

ЗДОРОВА СПИНА - ОСНОВА ГАРНОГО САМОПОЧУТТЯ

Олексій Нехлоплочин
Пошкодження спинного мозку та травми хребта є однією з найактуальніших проблем в сучасній нейрохірургії. Тривалість і складність лікування, довготривала втрата працездатності, а також високий відсоток інвалідності — ці питання серйозні, і саме про них ми сьогодні і поговоримо.

А ще дізнаємося, які сучасні методи лікування сьогодні пропонує медицина, аби людина могла повернутися до повноцінного життя, оскільки хворих передусім хвилює те, як результат лікування позначиться на професійній діяльності, особистому житті, родинних відносинах.

У цих питаннях нам допоможе розібратися Олексій Нехлопочин, лікар-нейрохірург відділення патології спинного мозку та хребта Інституту нейрохірургії імені Андрія Ромоданова Національної академії медичних наук України.

Тож, пане Олексіє, які існують травми хребта, і яка найчастіша природа їх виникнення?
Фактично, будь-який механічний вплив може призвести до перелому хребта. Якщо розглядати основні і найпоширеніші причини, то це ДТП, падіння з висоти, пірнання в мілкі водойми, падіння на горизонтальній поверхні, що найбільш актуально для вікового населення, а також безпосередній удар по спині. В принципі як в Україні, так і по всьому світу причини травми хребта однакові, відмінності лише в процентному співвідношенні.

Що сьогодні ви можете запропонувати пацієнту, якщо говорити про лікування?
Хірургія хребта, і зокрема, травм хребта має досить велику історію. Понад століття розробляються і оптимізуються методи, що дозволяють поліпшити якість життя постраждалих і за можливістю повернути пацієнтів до повноцінного способу життя. Але останні 20 років, напевно, принесли найбільшу кількість нових методик. Активне впровадження принципів доказової медицини дозволило переглянути ряд підходів. Обов'язковою умовою при виборі методу лікування, будь то хірургічного або консервативного, є найбільш швидке відновлення активності пацієнтів.

Наприклад, лікування переломів, які потребують постільного режиму протягом декількох місяців, зараз є неприйнятним. Це шкодить самому пацієнту, бо викликає велику кількість ускладнень. І це доведений факт. Не кажучи про те, що для багатьох, особливо молодих пацієнтів, це просто нереально — сучасне життя вимагає активності. У тих випадках, коли при травмі не постраждав спинний мозок, сучасні методи лікування дають змогу поставити пацієнта на ноги протягом кількох днів. Для цього використовуються малоінвазивні і пункційні методики. І навіть в тих випадках, коли травма хребта супроводжується пошкодженням спинного мозку і, відповідно, порушенням чутливості і рухливості, можливості сучасної хірургії значно вищі, ніж ще 20 років тому. Часто нам вдається значно зменшити негативні наслідки травми й іноді «поставити на ноги» постраждалих, що взагалі не рухалися. Хоча, звичайно, все має свої межі.

Основною умовою досягнення максимального результату є своєчасне, адекватне лікування з використанням сучасних методик. На жаль, не всі пацієнти розуміють серйозність проблеми. Багато хто приїжджає за «доказовими» методами лікування. Але коли розповідаєш їм, що потрібно робити — вони не згодні. Їм сказали, що можна не оперувати. І навіть, коли показуєш міжнародні стандарти лікування — це не завжди діє. Всі хочуть доказову медицину, яка доводить те, що вони хочуть почути. Інакше — ти поганий лікар. Про які результати може йти мова? Але такі ситуації, на щастя, швидше виняток, ніж правило.
Відносно того, що можемо запропонувати.
Зараз в Інституті впроваджені і активно використовуються сучасні методи лікування гострої травми, відновлювальна хірургія, хірургія болю і т.д.. Ми з колегами регулярно відвідуємо стажування за кордоном. І це безумовно дає свої результати.

Які головні складові успішної реабілітації?
Безумовно, важливим фактором є правильно обрана тактика лікування в цілому. Складно очікувати від реабілітаційних заходів будь-якого ефекту, якщо не усунені негативні наслідки травми. Але, безумовно, грамотна реабілітація є найважливішим етапом лікування постраждалих з травмами хребта, яка вимагає значних зусиль не тільки від персоналу, але і самого пацієнта. Відомо, що головною небезпекою, яка супроводжує травми хребта і спинного мозку, є паралічі різного ступеня вираження, порушення функції дихальної системи і функції тазових органів, а також, обумовлена цим інвалідність хворого.

Реабілітаційні заходи повинні починатися одразу після надходження в спеціалізований лікувальний заклад і стабілізації стану пацієнта. Програма відновлювального лікування складається для кожного індивідуально і повинна бути комплексною. Різні види реабілітації проводяться як в умовах стаціонару, так і амбулаторно.

Невиправдана втрата часу призводить до вимушеної малорухомості пацієнта, утворення стійких негативних змін в різних системах організму, що значно ускладнює, а іноді повністю зупиняє подальший процес відновлення, призводить до втрати мотивації і розвитку емоційних розладів.

Реабілітація при ураженні спинного мозку сьогодні проводиться з використанням ретельно відпрацьованих методик. При їх створенні враховуються особливості людини, його поточний стан, нюанси функціональності окремих органів і систем, тяжкість перенесеної травми і ін. Це і ліки, і лікувальна фізкультура, і різні методики масажу, фізіотерапія, санаторне лікування.
Чи можна попередити травми? Точніше, як укріпити хребет, аби він був менш уразливим?
Основна профілактика травм хребта — це, за великим рахунком, профілактика загального травматизму. Ті ж ремені безпеки автомобілів, техніка безпеки на виробництві і т.д.. Але, з іншого боку, здоровий спосіб життя, регулярні фізичні навантаження, боротьба із зайвою вагою сприятливо впливають на хребет і підвищують міцність кісток. Обов'язковим є лікування хронічних захворювань. Окрема проблема — це остеопороз, який часто призводить до переломів навіть при незначних травмах. Всі про це знають, і методи діагностики і лікування досить ефективні і доступні. Але тим не менше, спочатку пацієнти поступають з переломами, а потім починають лікувати остеопороз.

Ну і звичайно ж, постійне джерело пацієнтів — це так звані костоправи, остеопати. Зараз модно вправляти грижі навіть без обстежень. В результаті нових пацієнтів маємо ми.

Олексіє, користуючись нагодою, хотілося б дізнатися про ваш винахід — про імплант для лікування травм шиї.
Це окрема тема, можна довго розповідати. Але якщо коротко, то була ідея створити конструкцію для операцій на хребті з покращеними властивостями, тобто, якомога більш ефективну, і по можливості усунути максимальну кількість недоліків, властивих аналогам. Ну і конструктивно просту, що впливає на вартість. На мій погляд, вийшло. Інше питання, що впровадити в практичну охорону здоров'я це складно. Але це вже не медичне питання. Може хтось і зацікавиться.

НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю

Олексій НЕХЛОПОЧИН

Нейрохірург вищої категорії

Науковий співробітник

відділу спинальної нейрохірургії

ДУ «Інститут нейрохірургії

ім. акад. А.П. Ромоданова НАМН України»

+38 (095) 033 04 48

+38 (096) 033 04 48

n0330448@gmail.com

Олексій Нехлопочин (Oleksii Nekhlopochyn)