РАННЯ ДІАГНОСТИКА РАКУ РЯТУЄ!
ДАЙ СВОЄМУ ЗДОРОВ’Ю ШАНС.
Рак — одна з найбільш вивчених хвороб людства. Проте, ліків, які гарантують одужання, досі не існує. Причина проста: рак — це ціла група захворювань, які на ранніх стадіях
найчастіше протікають безсимптомно. Саме тому вчасне виявлення проблеми
є ключовим фактором для успішного лікування. За даними ВООЗ, від 30% до 50% випадків раку можна вилікувати, якщо щорічно проходити профілактичні обстеження, адже на
початкових стадіях захворювання значно краще піддаються терапії. Збільшити
цей відсоток можна за допомогою лабораторного вимірювання рівня
онкомаркерів — індикатора наявності онкологічного захворювання та його виду.
Ми маємо можливість скористатися послугами діагностичного лабораторного
центру «VitaLab». Його директор, лікар-лаборант вищої категорії Ірина Макогон
детальніше розповість про дослідження крові на онкомаркери.
Дуже часто люди живуть, не підозрюючи, що у них є онкологічне захворювання. Це небезпечно і загрожує серйозними наслідками. Щоб цього не допустити, потрібно періодично проводити діагностику стану свого організму для виявлення ознак подібних захворювань. Ми рекомендуюємо здавати аналіз крові на онкомаркери.
Онкомаркери — це особливі специфічні білки або антигени, що утворюються
у крові. Їх, відповідно до норми, у незначній кількості виділяють клітини для виконання в організмі різноманітних функцій. Однак, за наявності злоякісного процесу концентрація цих речовин різко зростає — онкомаркер виділяється як самими пухлинними клітинами, так і здоровими тканинами, що оточують новоутворення. Цінністю дослідження рівня онкомаркерів є можливість виявити патологічний процес задовго до появи перших проявів захворювання. Крім того, подібний аналіз нерідко ставить
остаточну крапку у складних діагностичних ситуаціях.
Також, динамічний контроль рівня онкомаркерів у пацієнтів з підтвердженим онкологічним захворюванням є одним з найважливіших інструментів для визначення успішності лікування. Щоб аналізи крові на онкомаркери мали високу інформативність та були точними, перед здачею аналізу варто дотримуватися певних рекомендацій:
• краще не вживати алкоголь та не курити деякий час до проведення аналізу;
• аналіз варто проводити зранку натщесерце, прийом їжі слід здійснювати за 8-12 годин до проведення забору крові;
• від прийому медикаментозних препаратів та різних медичних маніпуляцій слід відмовитися, а також повідомити про них свого лікаря;
• не рекомендована підвищена фізична активність напередодні аналізу;
• жінкам треба враховувати, що аналіз варто робити у певні дні менструального циклу.
Для різних пухлин характері різні маркери. У деяких випадках кілька маркерів характеризують одну і ту ж форму раку. Тоді для підвищення достовірності результатів одночасно проводять аналіз кількох пухлинних маркерів. Аналогічно, один і той самий онкомаркер може свідчити про кілька форм раку.
Зупинимося окремо на маркері, який сигналізує про онкологічне захворювання молочної залози - СА-15-3 (код дослідження у нашій лабораторії 235). Норма – не більше 38 МО/мл. Підвищення рівня CA 15-3, як правило, спостерігається при злоякісних новоутвореннях у молочних залозах, а також при бронхогенному раку, раку шлунку, печінки, підшлункової залози, яєчників, матки та ендометрію. Зростання рівня цього онкомаркера можуть спровокувати й неонкологічні патології, а саме: доброякісні захворювання молочних залоз, цироз печінки, вагітність у III триместрі, аутоімунні захворювання.
Про рак грудей може свідчити і підвищення рівня раково-ембріонального антигену або РЕА (код дослідження 228) та CА 19-9 (код дослідження 229).
Що треба знати про інші онкомаркери, які свідчать про ракові захворювання в організмі?
ПСА загальний або простато-специфічний антиген (коди досліджень 225, 226) виробляє злоякісна пухлина простати. Значне підвищення рівня ПСА у сироватці іноді виявляється при гіпертрофії передміхурової залози, а також при її запальних захворюваннях.
Також слід враховувати, що пальцеве ректальне дослідження, цистоскопія, колоноскопія, трансуретральна біопсія, лазерна терапія, затримка сечі можуть викликати більш-менш
виражений і тривалий підйом рівня ПСА.
Підвищений рівень РЕА (код дослідження 228) або раково-ембріонального антигену — в даному випадку можливий розвиток раку легень, прямої або товстої кишки, шлунка, яєчників, щитовидної або підшлункової залози.
Онкомаркер СА-125 (код дослідження 230) виробляється раковою пухлиною яєчника. Можливий його скачок і при перитоніті, перикардиті, плевриті різної етіології. Більш високе збільшення рівня СА-125 у крові спостерігається іноді при різних доброякісних гінекологічних пухлинах, а також при запальних процесах.
Рівень CА 19-9 підвищується при раку органів ШКТ та сечостатевої системи. Крім того, його підвищенням супроводжується цироз печінки, холецистит, муковісцидоз, гепатити, жовчокам'яна хвороба.
Важливо пам'ятати! Наявність онкомаркерів не завжди є свідченням онкології, а нормальна концентрація пухлинних маркерів не гарантує відсутність ракової пухлини. Варто знати, що рівень багатьох індикаторних сполук здатний підвищуватись при запальних процесах, травмах органів, гормональному збої. Медичний фахівець враховує не лише безпосереднє підвищення рівня онкомаркерів, а й ступінь такого підвищення, клінічні симптоми, взаємозв'язок із результатами інших досліджень та аналізами. На основі всієї цієї діагностичної картини визначається причина патологічних
змін. А остаточна постановка діагнозу можлива тільки після проведення комплексного обстеження і консультації лікаря-онколога.

м. Дніпро, вул. Херсонська, 10А,
дивитись на мапі
+38 (068) 500 75 75
+38 (050) 360 75 75
Viber: +38 (067) 310 85 80
+38 (067) 310 47 71