Плутарх
Вражаюче, до чого в різних вимірах живуть дорослі і їх підростаючі діти! І справа не в тому, що підлітки надто легковажні й безвідповідальні, як часто скаржаться батьки, і не в тому, що дорослі надто прагнуть контролювати своїх чад, як вважають діти. Просто кожен з них виступає в заздалегідь прописаній, "затвердженій" ролі, не вміючи відійти від незрозуміло ким придуманого сценарію. А треба всього лише батькам поглянути на себе зі сторони і зробити правильні висновки, а дітям — брати найкраще від своїх старших родичів.
На жаль, часто замість того, щоб зрозуміти і прийняти, що дитина – то інша особистість, то окремий світ, і влаштована ця людина по-іншому, батьки починають її переробляти. А дітям потрібні ПРИКЛАДИ. Вони не аналізують, а, як губка, вбирають усе, що знаходиться в психологічному полі сім’ї. Підхід «роби, як я тобі кажу, а не як я сам роблю» не працює.
Дитина спостерігає за дорослими. Вона вбирає атмосферу сімейного життя, взаємодію між старшими та манеру спілкування. Запам’ятовує почуття батьків одне до одного, їхні слова та дії, їх побут, дозвілля та роботу. Чи освідчуються вони в коханні, чи обіймають та поважають одне одного, як вирішують конфлікти?
Діти ростуть і спостерігають за поведінкою батьків, навчаються і відтворюють її. Цей процес відбувається несвідомо й автоматично.
Його не можна відключити або зупинити, він природний, як серцебиття.
У дорослому віці дитина несподівано для себе може виявити, що багато в чому поводиться так само, як батьки, і це може траплятися несвідомо.
Задайте собі питання: чого зараз навчається дитина, спостерігаючи за вами? Правильною відповіддю будуть ваші правильні дії. Розберіться з усім, що заважає вам бути щасливим. Вивчіть себе і свій організм. Навчіться розуміти себе, керувати своїм станом та емоціями, конструктивно вирішувати конфлікти, висловлювати думки та почуття. Усвідомте і позначте свої кордони, як і поважайте кордони інших. Зробіть себе щасливою людиною. Будьте задоволені тим, що у вас є, але прагніть нового та не зупиняйтеся в розвитку і самовдосконаленні. Піклуйтеся про себе. Це стосується і спорту, і харчування, і саморозвитку, і дисципліни. Відмовтеся від усього, що шкодить вам. Будьте самодостатні, не шукайте любові і щастя в комусь, спочатку знайдіть їх у собі.
І тільки потім навчіться дарувати іншим, саме ДАРУВАТИ це своїм дітям. І ви не зчуєтеся, як це перетвориться у виховання, ПРАВИЛЬНЕ виховання, а ви перетворитеся для своїх дітей у крутих батьків.
Завжди пам’ятайте, що виховання дітей — це виховання самих себе.