
Андрію, розкажіть, як лікар, як менеджер медичного закладу, які принципи закладалися при створенні КСМ? Що послугувало тому, що сьогодні медичний заклад має одні з кращих рекомендацій серед пацієнтів?
У 1996 році, коли створювалася клініка, одразу було обрано сімейний напрямок лікування, вже тоді метою було – надавати послуги усім членам родини – починаючи від вагітності і до глибокої старості. Причому, абсолютно усі види медичних послуг – і консультації, і стаціонар, і діагностика, і невідкладна допомога. Допомога комплексна, за усіма профілями. І ця допомога повинна бути однозначно якісною, з високим рівнем професіоналізму всіх працівників і, звичайно ж, з найкращим оснащенням. Це була ідея здорової родини! Колектив наш, як сім’я. Бо без взаєморозуміння не буде високих результатів. Ми всі перемоги відзначаємо разом, над невдачами теж працюємо усім колективом. Наприклад, як ми всі раділи, що буквально днями одними із перших приватних клінік з усієї України включилися в систему Е-Healh. Це серйозна перемога і заслуга всієї команди. Ми зробили один із перших кроків на етапі загальноукраїнського медичного реформування – кожен пацієнт обирає собі медичний заклад і, відповідно, лікаря.
Що скажете щодо входу в систему E-Health? Що це дасть нашому населенню?
Я не можу говорити за все населення, але знаю чітко, що пацієнти, яких ми маємо на сьогодні, а їх близько 5000 чоловік, хочуть обслуговуватися тільки у нас. Ми розуміємо, що коштів, яких буде виділено на кожного з них державою, недостатньо для якісного обстеження. Але при цьому ми забов`язані виконати всі потреби нашого пацієнта хвилина в хвилину. Ми зараз на шляху впровадження цієї системи. Хоча ми вже давно вирішуємо питання якісної, кваліфікованої допомоги всій родині.
Як Вам вдається протягом багатьох років залишатися однією з найкращих клінік в країні? Мені дуже приємно, що я з повною впевненістю можу сказати, що в нашій клініці працює висококваліфікований персонал. На сьогодні ми налічуємо 7 докторів наук, маємо заслуженого лікаря України, 13 кандидатів медичних наук, 35 лікарів вищої категорії. Ми працюємо за 34 напрямками медичних послуг, і не тільки з категорією дорослих пацієнтів. У нас дуже професійно підібраний персонал для роботи з дітьми. Ми працюємо з геріатричними пацієнтами. У нашій клініці створена аура професіоналізму, порядності і того підходу, якого потребують наші пацієнти. І я чітко можу сказати, що це не фінансова складова. Наше завдання – допомогти пацієнту.
У населення є думка, що вартість послуг клінік дуже висока, що краще зробити декілька обстежень, аби зекономити. Чи виправдані таке рішення? З цього приводу скажу коротко і однозначно. Ми маємо оснащення, яке може відвести кожного від багатьох проблем. Повне обстеження дає чітку картину для лікування і в подальшому ми не витрачаємо кошти на ліки, які можливо взагалі були не потрібні. Чіткий діагноз врятував вже не одне життя наших пацієнтів. Ніхто не задумується, яку кількість проблем нашого міста ми вирішуємо за рахунок нашого інвестора. Ми допомагаємо дітям з діагнозом муковісцидозу, а їх близько 40. Ми допомагаємо з діагностикою військовослужбовцям з АТО. Багатодітним родинам і пенсіонерам ми робимо знижки, але при цьому якість послуг для всіх висока і кваліфікована! Вже багато років ми не підвищуємо ціни на наші послуги! Та при цьому дуже багато вкладаємо в інноваційне оснащення нашої клініки і підвищення якості надання медичних послуг. На сьогодні ми також займаємося дуже великою кількість клінічних досліджень, і кожен охочий може прийти до нас, дізнатися за якими напрямками час вони проводяться в даний, і пройти лікування абсолютно безкоштовно, за рахунок клініки. На сьогодні це дослідження на цукровий діабет, гіпертонію, гастроентерологічного, пульмонологічного і дерматовенерологічного напрямків.
Можливо, в недалекому майбутньому у Клініки сімейної медицини з`являться нові послуги? Розкажіть нам про них.
Абсолютно інноваційний і майже відсутній в нашій країні медичний прилад - позитронний електричний комп’ютер (ПЕТ КТ) – сучасний метод, який об’єднав можливості радіології і сучасних комп’ютерних технологій для дослідження онкологічних хвороб. Завдяки йому лікар може діагностувати пухлини від 0,2 мм. Це дає можливість чіткого, вчасного вирішення проблем онкологічних захворювань. Також ми плануємо розширення хірургічного направлення стаціонару, бо наші операційні мають унікальне оснащення для проведення різних видів операцій. Також ми маємо унікальний кабінет функціональної діагностики! Наш апарат УЗД експерт класу з еластографією забезпечує високу точність дослідів різних направлень. Плануємо оновлення ендоскопічної техніки. Ми не стоїмо на місці! Кожного дня ми крокуємо в ногу з інноваціями в сфері медичних послуг, що дає змогу бути здоровими кожній родині!
Сьогодні Україна переживає медичну реформу? Чи будете ви у себе впроваджувати її основні кроки і принципи?
Нам імпонує основний принцип сімейної медицини, бо ми, як і сказав керівник нашого закладу, і створювали свою клініку саме для надання послуг усій сім’ї. Інше питання, що не всі форми роботи, взаємозв’язок з бюджетами відповідає нашій структурі роботи. Але з часом ми знайдемо компроміси. Адже ми теж розуміємо, що реформи потрібні. Інше питання, як їх впроваджувати? Ми будемо старатися адаптувати їх до роботи нашої клініки, бо вона вже сьогодні відповідає усім європейським критеріям.
В Україні взяли за зразок американську схему сімейної медицини. Один із, так би мовити, «козирів» реформи – це багатопрофільність сімейних лікарів. Чи можливо це у реаліях? Адже раніше кожен лікар працював за окремою спеціальністю і фах мав відповідний. Чи не втратимо ми у якості?
Я вважаю, що головний козир лікаря – це довіра пацієнта. І ми завжди стараємося проявити співучасть до кожного, стати для людини не тільки лікарем, а співрозмовником. І не просто відписатися, призначити лікування, а дійсно допомогти. Звичайно ж, реформи дуже потрібні. Взяти, наприклад, принцип Парето. 80 відсотків медичних послуг потребують 20 відсотків ресурсу системи охорони здоров’я, а 20 % послуг забирають 80 відсотків ресурсу. Ми розуміємо, що за роки практики, приходячи в сім’ю на консультацію, ми звертаємо увагу на кожного її члена з різними проблемами. А щодо багатопрофільності – я ніколи не буду консультувати пацієнта з тих питань, з яких кращі рекомендації дасть мій колега. Я просто відведу його до цього колеги. Для кожного лікаря КСМ важливий позитивний результат для людини, яка до нас звернулася, а не виконання якихось планів чи відпрацьованих годин.
Давайте поговоримо про те, чого найбільше бояться люди. Зникнуть стаціонари, вузько направлені медичні фахівці перекваліфікуються у сімейних лікарів, а у стаціонарі лікувати буде нікому… Чи виправдані ці побоювання?
Ризики завжди є… І не тому що реформування, а тому що медицина – це люди. Молоді сімейні лікарі ще не набули достатнього досвіду. Головне вчасно зрозуміти, що людина потребує додаткової консультації профільного спеціаліста. Дуже важливо, аби лікар постійно вдосконалювався. Наші спеціалісти – часті учасники навчальних семінарів, курсів, і не тільки на території України. Ми не шкодуємо на це коштів, бо це інвестиції у майбутнє.
У чому запорука успіху реформування, на Ваш погляд?
Починати треба з людей. З лікарів і з пацієнтів. А вже потім – матеріальне забезпечення. Я ще пам’ятаю ті часи, коли ми здійснювали прийоми у кабінетах зі старими меблями та старим обладнанням. Але люди все одно до нас ішли, бо відчували, що тут їх розуміють і прагнуть допомогти. Звісно, сьогодні ми маємо сучасне, високоякісне оснащення, і це ще більше покращує якість надання допомоги. Ми дуже тісно співпрацюємо з клініками нашого міста, та в цілому країни! Консультуємо, обмінюємося досвідом. Ми відкриті для інновацій, як на державному рівні, так і прислуховуючись до проблем кожного нашого пацієнта! Бо головна наша мета – це здорова родина!
Переступвши поріг приміщення клініки, можна дійсно відчути ауру сімейної теплоти. Де кожний працівник знає своє призначення і готовий прийти на допомогу в ту хвилину, коли вона так необхідна!

Людмило, сьогодні змінюється світ, змінюється медицина, змінюється і підхід у лікуванні. Чого нині чекає пацієнт від медиків, від лікарень і клінік?
Сьогодні медицина стає персоніфікована – пацієнт йде не в медичний заклад, а до конкретного лікаря з конкретним ім’ям, йде не тільки за лікуванням, а за культурним і комфортним спілкуванням, за високим сервісом. Пацієнт чекає до себе уваги і співучасті. І це дуже добре, бо стимулює нас розвиватися, ставати кращими, рости у професіоналізмі і бути людяними, не забувати про клятву.