NUTRITION

ХВОРОБА – ЗДОРОВА РЕАКЦІЯ ОРГАНІЗМУ НА НЕЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ

Ксения Фощий
Ми постійно намагаємося наздогнати щось у своєму житті. Поспішаємо отримати освіту, намагаємося будь-що вийти заміж або одружитися, ставимо собі за мету обігнати всіх у кар’єрі, стати успішним, багатим, побудувати свій бізнес… і цей перелік можна продовжувати безкінечно, бо у кожного свої амбіції, свої плани і свої методи їх досягнення. От тільки життя у нас одне, і здоров’я не подвоїш.

Тож, іноді в цій гонитві ми втрачаємо найдорожче. Схаменувшись, намагаємося щось виправити, але часто буває вже запізно. І, озираючись, розуміємо, що так і не пізнали найціннішого — здорового життя, повного задоволення від гармонії із собою, своєю душею та своїм тілом.

Як добиватися всього бажаного, лишаючись повним сил та енергії, не шкодячи своєму здоров’ю. Відповідь на ці питання точно знає наш постійний експерт, сімейна дієтологиня, нутриціолог, нейрокінезіолог, валеолог-реабілітолог, співзасновниця компанії UNIFOKS Ксенія Фощій. Послухаємо і візьмемо рекомендації за алгоритм здорового життя.

Сучасна людина страждає на захворювання цивілізації.
Першу половину життя ми витрачаємо, щоб заробити гроші, добитися успіху та визнання суспільства, а другу — аби повернути здоров’я, затрачене на всі ці зусилля. Ще двісті років тому середня тривалість життя людини становила трохи більше 35 років, і основними причинами тому були голод та інфекції. Сучасна людина має достаток і досягла стерильної чистоти, але, маючи всі шанси претендувати на активне довголіття, стала страждати на «захворювання цивілізації».

Головне правило відновлення організму — сприятливі умови для саморегуляції та самовідновлення.
Найбільша кількість недугів — ішемічна хвороба серця, інсульт, рак, діабет, алергія. Всі ці захворювання ще на початку минулого століття були поодинокими випадками, скоріше винятком, і не мали такого впливу на тривалість і якість життя людства, як це відбувається зараз. Проведено масштабні дослідження, опубліковано безліч наукових праць щодо превентивних заходів задля зниження ризиків захворювань на ці недуги, та мало інформації щодо реабілітації людей, які знаходяться на етапі відновлення після перенесеного інсульту, операції або лікування. Хвороби різні, але правило відновлення організму універсальне — створити сприятливі умови для закладеної природою саморегуляції та самовідновлення.

Основні рекомендації, актуальні і пріоритетні для людей, які зіткнулись з тим чи іншим захворюванням: 

Сон. Немає жодного випадку в практиці роботи, де б якісний, ефективний, оптимальний сон не стояв у перших рядах рекомендацій по відновленню та оздоровленню. Це працює у всіх випадких: чи то метаболічні порушення, чи реабілітація після перенесеного інсульту, чи відновлення після хімієтерапії. Саме під час проходження певних фаз сну, вироблення гормонів (в першу чергу мелатоніну, соматотропного гормону) провокує регенерацію тканин. Як результат — знижується рівень запалення, відновлюється робота нервової системи, регулюється робота усіх органів і систем, і відбувається це за певних умов.

Рекомендую засинати в суцільній темряві з відсутністю подразників, що можуть порушувати сон; засинати «сьогодні» (оптимальніше — не пізніше десятої вечора); не вживати їжу за 2-3 години до сну; забезпечити оптимальний температурний режим у18-22°С, вологість 50-60%. Також важливо прокидатись не пізніше сьомої ранку для оптимізації роботи наднирників, що регулюють адаптацію організму до стрес факторів.

Питний режим. Розподілений рівномірно протягом дня необхідний об‘єм слаболужної столової води, при тому бажано сирої, із свердловини, чи джерельної. Часто рекомендую до прочитання книгу доктора Батманхеліджа «Ваше тіло просить води». Саме завдяки регулярному оптимальному питному режиму можна профілактувати безліч захворювань.

Достатня кількість калорій та поживних речовин. Із модою на дієти, які обмежують харчування, не всі звертають увагу на той аспект, що ми є тим, що їмо, і кожна клітина організму складається з тих компонентів, які ми отримали/ синтезували за допомогою їжі.

Правило №1 — нагодувати клітину. Саме дефіцит вітамінів, мінералів, амінокислот, жирних кислот на ряду з профіцитом швидких вуглеводнів, трансжирів, переробленої їжі з використанням штучних компонентів часто стає «ахілесовою п’ятою» при виникненні захворювань. Раджу звертати увагу на якість та асортимент певних необхідних, незамінних груп продуктів харчування: овочі, зелень, в помірній кількості фрукти, ягоди, бобові, нешліфовані крупи мають бути присутні в раціоні щодня в достатній кількості (особливо важливо дотримуватись правила 4-5 порцій овочів і 2 порцій фруктів/ягід на добу — жири мають переважати рослинного походження та ті, що містять більшу кількість омега3, антиоксидантів задля отримання протизапального ефекту (захворювання цивілізації, період реабілітації після хірургічного втручання об‘єднує в першу чергу системне запалення органів. Раджу ставити в пріоритет сиродавлену лляну, гарбузову, амарантову олію, оливкове масло першого віджиму, нерафіноване кокосове масло, авокадо, лецитин для формування мембран клітин. Жирів в раціоні має бути достатня кількість — 1,2- 1,5 гр/кг ідеальної маси тіла. Не забувайте про амінокислоти із продуктів, що містять білок. В першу чергу віддавайте перевагу яйцям, рибі, сирам, кисломолочній продукції і в невеликій кількості м‘ясу.
Краще виключити з раціону морепродукти, свинину та інші продукти, що можуть містити токсини, гістамін і ті продукти, що можуть спричинити індивідуальну непереносимість (вивільнення власного гістаміну). Адже токсини, гістамін спричиняють або посилюють запальні процеси, ослаблення організму в цілому та імунної системи, зокрема. Одним з важливих чинників одужання і профілактики захворювань є воля до життя та екологічність щодо себе й навколишнього світу, в першу чергу психоемоційна з огляду на діяльність, реалізацію. Неможливо зробити запас здоров’я, ним не можливо володіти, його не даси у борг і не відкладеш на потім. Людина отримує здоров’я для реалізації, і, якщо не використовує оптимально, то може прийти до саморуйнування - депресії, захворювання тіла та інше.

Великий філософ Сократ писав: «Як неможливо приступити до лікування ока, не думаючи про голову, або лікувати голову, не думаючи про весь організм, так і неможливо лікувати тіло, не лікуючи душу».

НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю

+38 (050) 757 35 88

unifoks.co@gmail.com