HEALTH

МОЗОК – ВСЬОМУ ГОЛОВА.

ЯН ФРЕЙДМАН
Цю професію називають «ювелір хірургії». Думаю, ви здогадалися — ми поговоримо про нейрохірургію і про дії лікарів, пов'язаних з відновленням роботи ЦНС, черепно-мозковими травмами, лікуванням інсультів, відновленням втрачених функцій судин і … можна ще довго продовжувати. Сьогодні з нами нейрохірург з 16-річним стажем роботи, хірург вищої категорії, лікар КНП «Київська Міська Клінічна Лікарня Швидкої Медичної Допомоги» — ЯН ФРЕЙДМАН. А темою нашої бесіди стане порятунок людей, які перенесли інсульт.

Яне, розкажіть нашим читачам, в яких випадках людина, яка перенесла інсульт, може і повинна звернутися до вас за допомогою?
На жаль, частіше до нас не звертаються за допомогою, а привозять швидкою у тяжкому стані. Порушення роботи головного мозку буває двох типів – це крововилив та порушення кровообігу у вигляді ішемії, тобто, коли виникла перешкода для відтіку крові. Саме в таких випадках потрібна допомога нейрохірурга. І в таких випадках показані хірургічні втручання, такі як видалення гематоми, венозних мальформацій, кроволивів у пухлини, кліпування аневризми, відновлення роботи стенетично уражених магістральних судин. Це наш основний фронт роботи, і ми намагаємося максимально з ним справлятися.

Наскільки важливий часовий фактор, і що категорично не можна робити при перших ознаках? А що, навпаки, необхідно?
Часовий фактор важливий завжди, а для нейрохірургії — тим паче. Чим раніше пацієнт запідозрить біду і звернеться до нас — тим легше це для нього обійдеться.
На що варто звернути увагу — на порушення поведінки, ковтання, дихання, мовлення і координації рухів, в тому числі, головний біль різної локалізації — всі ці прояви повинні насторожити пацієнта або людей, які знаходяться поруч. Не вагайтеся, а одразу викликайте швидку або по-можливості везіть у спеціалізовану клініку, бо звичайна лікарня не завжди є кращим варіантом. Там банально може не виявитися спеціалістів з нейрохірургії і обладнання, яке допоможе врятувати людину.

Розкажіть про сучасні методи лікування. Що може запропонувати лікарня, у якій Ви працюєте?
Наша лікарня володіє всіма методами діагностики та лікування. КТ, МРТ, ангіографічний комплекс і, звісно, сучасні нейрохірургічні операційні з відповідним устаткуванням — мікроскопи, нейронавігатори, ультразвукові диссектори, коагуляційні системи і багато іншого обладнання, необхідного саме для надання допомоги нашим пацієнтам. Проте, я вважаю, що важливіше те, що ми маємо прекрасний колектив спеціалістів — грамотних, таких, що володіють теорією і вміють застосувати знання на практиці, бо мають неабиякий досвід. Стовідсотково впевнений, що наш лікувальний заклад — це кращий вибір для пацієнта.

Коли пацієнтові говорите «ні»? В яких випадках робити операцію протипоказано?
Звісно, таких випадків чимало. По-перше, буває неможливо оперувати через тяжкий стан пацієнта — він просто не перенесе операцію, по-друге — деякі операції потребують тривалої підготовки, стабілізації основних життєвих функцій аби попередити ускладнення під час хірургічного втручання або в пост операційний період. При такій ситуації ми відмовляємося від термінового хірургічного втручання. Кожен випадок індивідуальний, але наша задача — передбачити будь-який результат і бути готовими навіть до найгіршого розвитку ситуації, тому ми завжди ретельно вивчаємо стан пацієнта і відпрацьовуємо усі можливі ризики.

Що скажете з приводу ризиків? Які бувають ускладнення?
Ризик є завжди! Я часто наголошую своїм пацієнтам: медицина — наука не точна. Хіба можна спрогнозувати, як поведе себе той чи інший орган, коли сусідній працює хибно. Хіба можна стовідсотково знати, як відреагує організм на ті чи інші дії лікарів.
Операція — це завжди ризик, ризик для життя, ризик для виникнення ускладнень, ризик для реабілітаційного періоду, і щоб їх уникнути, треба максимально все передбачити і підготувати до цього пацієнта. Ускладнення теж не виключені. І це залежить не тільки від лікарів. Існують ще анатомічні особливості пацієнта, про які ми не можемо знати, та і сам пацієнт про них може не здогадуватися. Ускладнення можуть спровокувати якісь приховані захворювання, іноді слабкий імунітет може викликати запалення в пост операційний період.

Чи можливе повне відновлення пацієнта після операції? Що потрібно враховувати, і який шлях пост операційної реабілітації?
Після будь-якої нейрохірургічної операції, особливо якщо мова йде про головний мозок, не можна говорити про 100-відсоткове відновлення. Людина вже ніколи може не бути такою, як раніше. І це, на жаль, не залежить від професійності медиків. А саме відновлення організму і тривалість цього шляху залежить від багатьох факторів — це і загальний стан пацієнта, і вік, і отой часовий фактор, про який ми вже говорили, і, насамперед, — від тяжкості самої проблеми, яка призвела до оперативного втручання.

Хотілося б почути від Вас рекомендації, як не потрапити до Вас на операційний стіл і про профілактику захворювань ЦНС?
Слідкуйте за своїм тиском, не перевантажуйте свою ЦНС, ведіть здоровий спосіб життя, не нехтуйте періодичними обстеженнями, не забувайте про правильне харчування і ніколи не чекайте, що «МОЖЕ ПРОЙДЕ»!
Щойно відчули щонайменший дискомфорт і зміни – до лікаря. На своїх двох! Любіть себе і поважайте свій організм!

НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю