SPORT

СПОРТ – ФУНДАМЕНТ ЗДОРОВОГО СУСПІЛЬСТВА

Юрченко Юрій Іванович
Спорт та фізична культура, як основа для зміцнення імунітету людини та основа для переходу до занять спортом на професійному рівні з відповідними навантаженнями, мають приносити користь кожному з нас, і в жодному разі не зашкодити.

Саме з цією метою і з глибоким розумінням головного призначення фізичної культури та спорту для громадян авторами Закону України «Про фізичну культуру і спорт» ще в 1993 році було закладено основу призначення спорту і фізкультури з медичної точки зору в 51-й статті Закону.


Зокрема, в частині 5 ст. 51 Закону чітко зазначено: «Заняття фізичною культурою і спортом здійснюються з дотриманням медичних норм, встановлених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я».

В свою чергу, Конституцією України цей принцип та конституційна гарантія для всіх нас закріплена в ст. 49 Конституції, яка встановила з 1996 року наступне:
«Держава дбає про розвиток фізичної культури і спорту, забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя».
Однак до сьогодні держава в особі Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства молоді та спорту України не спромоглася розробити та затвердити відповідні критерії допуску громадян до занять фізичною культурою та спортом.

Таким чином, державні органи до сьогодні не розробили так звані «паски безпеки» у фізичній культурі та спорті, аби запобігти нанесенню громадянами шкоди своєму здоров’ю через заняття фізкультурою чи спортом. Не кожен з нас здатен витримувати ті чи інші навантаження, враховуючи можливості організму кожного з нас. Це потрібно чітко усвідомлювати, щоб не зашкодити собі через незнання особливостей нашого організму. Тому нині є доречним орієнтуватися на медичні критерії допуску до змагань з відповідних видів спорту міжнародних спортивних федерацій (щодо занять спортом) та на рекомендації міжнародних фахівців у сфері фітнес-індустрії щодо медичних рекомендацій та протипоказань для занять тим чи іншим видом спорту.

Таким чином, доведеться громадянам України дбати про свою безпеку і орієнтуватися самостійно, допоки МОЗ та Міністерство молоді та спорту не затвердять систематизований нормативний документ, яким сімейні лікарі України зможуть керуватися під час перевірки кожного з нас на придатність до занять фізкультурою та спортом без шкоди для нашого здоров’я.
Оскільки відповідальності лікарів за невірний допуск вас до марафону чи інших навантажень немає, то ми самі маємо оберігати своє здоров’я, займаючись фізкультурою та спортом без надмірних навантажень. Це потрібно, щоб не перебувати в стані спортивних камікадзе! Тому громадяни самостійно мають забезпечити собі безпечне заняття фізкультурою та спортом!

Для того, щоб вирішити цю проблему, Адвокатське бюро «Юрченко Юрій та партнери» ініціювало та подало в Окружний адміністративний суд м. Києва позов до Міністерства охорони здоров’я України щодо зобов’язання встановити медичні норми, з дотриманням яких громадяни можуть займатися фізичною культурою та спортом.

30 вересня 2020 р. суд задовольнив наш позов у справі № 640/10520/20 та визнав протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров`я України в частині невстановлення медичних норм, з дотриманням яких здійснюються заняття фізичною культурою і спортом. Суд зобов`язав МОЗ України встановити медичні норми, з дотриманням яких здійснюються заняття фізичною культурою та спортом, відповідно до ч.5 ст.51 Закону України «Про фізичну культуру і спорт».

Однак, за відсутності бажання це робити і припинити свою бездіяльність уже як протягом 27 років, МОЗ подано апеляцію на зазначене рішення суду.

Але боротьба в суді триває за всіх, хто за ЗСЖ!

З повагою, Адвокат Юрченко Юрій Іванович
Керуючий Адвокатського бюро
"Юрченко Юрій та партнери"