У нас в гостях нейрохірург, хірург вищої категорії, лікар КНП «Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги» — Ян ФРЕЙДМАН.
Яка тенденція онкозахворюваності в Україні? Які операції найчастіше сьогодні доводиться робити нейрохірургам?
Онкологічні захворювання не мають віку, вони непідвладні статі, статусу та рівню життя людини. На жаль. На жаль, моїм колегам часто доводиться оперувати зовсім маленьких пацієнтів. Я не можу сказати, що кількість онкохворих прогресує шаленими темпами, хоча цифра дійсно більша, ніж, скажімо, років десять назад. Проте, це відбувається і через прогрес у діагностуванні, в тому числі. Ну і, звісно, ряд інших факторів – екологія, харчування, образ життя. Багато аспектів впливають на наше здоров’я і на здоров’я нервової системи, зокрема.
Ян, скажіть, чому так важливо використовувати нейрохірургію в питаннях лікування онкозахворювань шляхом хірургічного втручання?
Якщо людина зіштовхується з новоутвореннями на органах нервової системи, то у 80% випадків буде потрібна хірургічна допомога. Історії бувають різні: іноді людей привозять швидкою, і їх життя дійсно на ниточці, тоді потрібна оперативна допомога. Інший випадок, коли пацієнти самі приходять зі скаргами, і ми надаємо допомогу після детального обстеження. Якщо в організмі людини виникло нове утворення, то він безперечно потребує допомоги, і лише нейрохірургія допоможе, коли мова йде про онкозахворювання органів нервової системи. Бо хірургія на мозку, на судинах — це дійсно ювелірна робота.
Наскільки просунулися медичні технології, якщо говорити про обладнання, яке допомагає в нейрохірургії?
Комп’ютерна, магніторезонансна томографія, ПЕТ-КТ, електроенцелографія, ангіографія — сьогодні дуже багато варіантів обстеження, що свідчить про можливість встановити максимально точний діагноз, виявити пухлину на ранній стадії, її локацію та розміри.
Є такі новоутворення, які не проявляють себе протягом тривалого часу. Тут наша задача — спостерігати за ними і не допустити зміни їх поведінки. А якщо це агресивна пухлина, яка швидко росте, то в цьому випадку єдиний вихід — оперування. І тут першу скрипку грає скальпель. Залежно від діагнозу, це може бути хірургічне втручання або радіо-хірургічне втручання.
Розкажіть про так звані доброякісні та злоякісні пухлини. В чому різниця, і чого варто боятися?
Боятися варто пухлини. А яка її природа — про це хай говорять хірурги. Якщо описати різницю, то доброякісна росте в організмі, не проникаючи у ваші тканини, а розсуваючи їх. А злоякісне утворення розрушає тканини та органи, залежно від своєї локалізації. Проте видаляти треба будь-яку, бо навіть найменш небезпечна пухлина може своїм ростом завадити важливим магістральним артеріям у вашому організмі і наробити ще більшої біди, аніж злоякісне новоутворення.
Що робити, якщо у вас випадково, скажімо, під час профогляду, діагностували онкологію, про яку ви навіть і не підозрювали, бо практично ніяких відхилень в роботі організму не помічали?
Першим вашим кроком повинна стати консультація у нейрохірурга, який оцінить неврологічну симптоматику, проаналізує скарги, призначить додаткові обстеження. І тільки тоді можна говорити про шляхи вирішення проблеми, які лікар вам чесно озвучить. Спеціаліст повинен повідомити про усі можливі ризики, варіанти результату, а рішення – тільки за вами. У подібному випадку, як показує практика, 70% людей повертаються до звичного способу життя після лікування.
Я особисто порадив би консультацію ще в одного спеціаліста, адже дуже часто рішення дається дуже важко, і не варто приймати його поспіхом. Лише зрозумівши всю ситуацію за допомогою спеціалістів, обирайте того лікаря, з яким вам комфортно, і боріться!
Що сьогодні може запропонувати пацієнтам Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги, якщо говорити про послуги, обладнання і кваліфікацію медперсоналу?
Сьогодні ми маємо все, аби надати допомогу пацієнтам з онкозахворюваннями. У нас є необхідне обладнання, наші спеціалісти постійно підвищують свою кваліфікацію. Наразі ми трохи обмежені у цьому карантином, проте, ніхто не відмінив самоосвіту і практичний досвід.
Які відхилення в роботі організму можуть сигналізувати про те, що людину атакують ракові клітини?
Не терпіть головний біль, якщо він систематичний і прогресує. Зверніть увагу, якщо голова болить здебільшого після сну, провокує нудоту, а блювота не приносить полегшення — варто задуматися і поспішити до лікаря. Записуйтеся на прийом до лікаря, якщо змінилося ваше мовлення, якщо рухи стали іншими, якщо відчуваєте порушення зору, сну. Будь-які зміни у функціонуванні організму повинні стати сигналом, якщо ви турбуєтеся про своє здоров’я.
Але панікувати не слід!
Пам’ятайте, ваша вчасна реакція — це половина успіху на шляху до повного одужання. Адже рак — це не вирок! Хороший тандем лікаря з пацієнтом, грамотні дії першого з відповідальною поведінкою другого — це гарантія позитивного результату.
НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю
Фрейдман Ян Юрійович
+38 (067) 409 02 17
+33 (093) 409 02 17
МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ
ШВИДКОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ
ВІДДІЛЕННЯ НЕЙРОХІРУРГІЇ №2
м. Київ, вул. Братиславська, 3