MEDICINE

СПРАВИ СЕРДЕЧНІ

Сергей Максименко
Піклуватися про своє здоров'я лікарі рекомендують, звичайно, змолоду. Від віку та статі, спадковості й способу життя залежить його тривалість. На актуальні теми сьогодні ми розмовляємо з кардіохірургом вищої категорії Сергієм Вікторовичем Максименко.

Нинішня медреформа віщує нам законну трансплантологію. Сергію Вікторовичу, що про це думаєте ви? Наскільки то реально?
Для повноцінної роботи трансплантології необхідний відточений механізм. Початок покладено в законодавчій базі. Вона передбачає роботу інформаційної системи, яка повинна функціонувати безпомилково і миттєво. Для трансплантології серця дуже важлива доставка та її швидкість, кваліфіковані бригади та їх кількість. В цілому, я не думаю, що сучасна медицина в Україні сьогодні готова до таких операцій у великому обсязі, не зважаючи навіть на відносну НЕ складність самого втручання.

А як ви оціните якість чинної кардіохірургії в Україні?
Якщо коротко, скажу, що справи вже значно кращі, ніж були 7-8 років тому. Є зміни в технічному оснащенні, працюють державні програми з надання фінансової допомоги, стали частіше проводитися процедури по стратифікації ризиків, та й молоді українці потрохи стають відповідальними за своє здоров'я.

Ви говорите про державні програми. Наскільки дійсно вони ефективні?
На сьогодні приблизна вартість, припустимо, коронарного шунтування становить від 130 тис. грн., як підрахували державні чиновники. Насправді ж, приблизно 180 тис.. Велику частину медикаментів дійсно дає держава, пацієнт витрачає з власного бюджету близько третини всієї суми. Вважаю, це вже не погано, але знову таки, є чого прагнути.

Чи дійсно більшість захворювань можна попередити здоровим способом життя? 
Здоровий спосіб життя охоплює кілька аспектів. Відмова від шкідливих звичок, здорове харчування, помірні фізичні навантаження, здоровий сон, позитивні емоції й т.п. Але навіть за умови дотримання всіх цих постулатів ЗСЖ ніхто не дасть 100% гарантії того, що ви не будете схильні до захворювань ССС. Адже залишається великий відсоток генетичної спадковості, способу життя та стресів. Вони більшою мірою сьогодні і є однією з головних причин захворювань ССС.

Яка категорія населення найчастіше схильна до серцево-судинних захворювань? 
За свідченнями статистики, найбільш схильні до цих захворювань саме чоловіки. Жінки значною мірою захищені своїми статевими гормонами.

Чи згодні ви, що саме профілактика лідирує в списку правил тривалого життя?
Безумовно, я за профілактику. Я за своєчасні обстеження, за повний комплекс аналізів раз на рік або частіше, на вимогу фахівців. Якщо виявляються фактори ризику, то їх потрібно коригувати, наприклад приймати препарати, що знижують артеріальний тиск або статини. Але обов’язково!

Дякуємо за бесіду. Тож, якою буде ваша порада читачам?
Я переконаний, що одна шкідлива цукерка в день не зробить гірше, ніж стрес від того, що ви її з'їли. Маю на увазі тривалі переживання людини про те, що він «згрішив». Я раджу дотримуватися здорового способу життя, але жити цікаво. Треба отримувати задоволення від того, що ви робите, і нехай ваш здоровий спосіб життя буде здоровим, але не фанатичним!

НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю