NUTRITION

СВІТ ОСІННІХ СМАКІВ

Ксенія Фощій.
Осіння пора, період зміни сезонних продуктів і у своє - му щоденному раціоні - це також варто враховувати. Які продукти і страви мо - жуть стати гідною заміною звичним літнім вітамінам, знає сімейний дієтолог, cofounder "UNIFOKS", Ксенія Фощій.

Ксеніє, тож який він, ідеальний осінній раці - он? 
Після літніх смаків соко - витих, яскравих овочей, фруктів, зелені, восени складно перейти на скудніший раціон. Смакові рецептори жадають яскравих вражень, окрім того, зростає потреба вживати теплу їжу, щоб зігрітися. Мозок людини, так склалось еволюційно, звик отримувати енергію з жирної їжі, тому восени доволі часто трапляються "зриви" на тістечко з кремом і цукерки. Так багато людей віддають перевагу поживним стравам (гарніри з круп з м'ясом, наваристі супи та інше). Я наголошую, що цілий рік треба тримати у фокусі уваги достатню кількість клітковини, яку більшою мірою ми отримуємо з овочів.

Які страви можуть виручити нас в осінньо-зимовий період?
В основному квашені овочі (тільки контролюйте сіль), страви з морожених овочів (тушковані, на пару або у складі супів), салати з капустою, морквою, проростками, селерою, яблуками і т.п.. І продовжуйте намагатися заправляти все рослинною олією холодного віджиму.

Білки/жири/вуглеводи/вітаміни - чого сьогодні варто додавати більше в раціон?
В зимовий сезон раджу трохи збільшити лише кількість жирів (буквально на 10-15%). Варто чергувати для заправки різні види олій холодного віджиму, горішки, насіння, авокадо. Білки і вуглеводи залишаються в однаковій кількості цілий рік. І, звичайно, не забувайте більше рухатися.

Традиційна консервація. Які з її видів корисні?
Я не рекомендую робити консервовацію, у складі якої є присутнім цукор і оцет (за винятком невеликої кількості натурального яблучного, виноградного соку). Мариновані, квашені фрукти та овочі можна споживати, та знову ж таки, контролюйте сіль! Альтернатива варенню - пастила, сухофрукти, заморожені ягоди і фрукти. Овочі раджу заморожувати або сушити, а зелень подрібнити разом з сіллю і використовувати при приготуванні заправок для страв.

Яка ваша порада стосовно раціону для гарного настрою в осінні дні?
Перша порада - достатня кількість фізичної активності, дотримання режиму сну і відпочинку, питного режиму і живого спілкування з цікавими людьми. Що стосується харчування - дотримання режиму їжі. Використання спецій у різних варіаціях може зробити одноманітний раціон апетитним, яскравим і привабливим. З напоїв віддавайте перевагу трав'яним чаям, оскільки велика кількість кави сприяє розбалансуванню виділення кортизолу (гормону стресу).

Актуальне питання для мам. У чому особливість осіннього раціону для дітей?
Незалежно від сезону, завжди намагайтеся забезпечити дитині збалансований раціон. Пам'ятайте, імунну систему пригнічують продукти з цукром (хлібобулочні вироби), борошно, трансжири... Звертайте увагу на те, щоб в раціоні були присутніми квашена капуста, проростки, фрукти, сухофрукти, горішки, натуральні кисломолочні продукти і достатня кількість білків.

Ксеніє, дякуємо за рекомендації. На останок, просимо поділитися особистим секретом бадьорості і відмінного самопочуття незалежно від пори року.
Все те, про що я сказала вище - виконую сама і намагаюся забезпечувати сім'ю. Мене часто запитують, як я справляюсь в ритмі сімейного життя з трьома дітьми, насиченого графіку роботи, спорту та залишатися в тонусі. Відповідь на поверхні. Забезпечуйте цілий рік організм усіма необхідними інгредієнтами, режимом сну, фізичною активністю і звичайно, з позитивом та вдячністю зустрічайте кожен новий день.
Всім добра і здоров'я!!!