HEALTH

ВОДА – МІЙ ДРУГ, А СІЛЬ – МІЙ ВОРОГ.

Роман Валецький
Незбалансований раціон, відсутність режиму харчування, малорухливий спосіб життя — і, як наслідок — проблеми з нирками. Терпимо біль, звикаємо до дискомфорту, але настає такий момент, що розуміємо, — без лікаря не обійтися. А потім — шкодуємо, що не звернулися до спеціалістів раніше, а виростили у своїх нирках справжній «сад каменів». І тоді вже не до жартів. Давайте не будемо випробовувати долю, а звернемося до перевіреного спеціаліста Львівської лікарні швидкої медичної допомоги, керівника блоку ендоурології Романа Валецького. Піднімемо тему: як позбутися каменів у нирках безболісно та розпитаємо про сучасне обладнання, яке допомагає в лікуванні урологічних проблем.

Пане Романе, давайте почнемо з того, які причини викликають появу каменів у нирках?
Камені у нирках не можуть з’явитися безпричинно. Ця «болюча» проблема має кілька причин. По-перше, спадковість. По-друге — появу каменів можуть спровокувати метаболічні розлади — підвищений рівень виділення кальцію з сечею; анатомічні особливості — підковоподібна нирка, одна нирка, гідронефроз. І не варто забувати про особливості вашого харчування. Слідкуйте за кількістю вжитої рідини, за вмістом білкової їжі у раціоні.

Наскільки це серйозна проблема, і чим вона може обернутися, якщо не звернутися за кваліфікованою допомогою?
На пізніх стадіях розвитку хвороби, коли камені займають всю порожнину нирки або обмежують з неї відтік сечі, це може призвести до дисфункції нирки, запальних змін органу, а в кінці — навіть до його втрати.

Пане Романе, розкажіть про сучасні методи лікування — оперативне, медикаментозне і альтернативне. Що саме порадите Ви?
Для того, аби позбавитися каменів у нирках, сьогодні медицина дає нам дистанційну та контактну літотрипсії і черезшкірну нефролітотрипсію. Давайте розберемося детальніше з кожним із них. Дистанційна літотрипсія — це метод дроблення невеликих каменів у сечоводах і нирках. Перевага цієї методики – неінвазивність методу, для дроблення не потрібне виконання розрізу чи проколу на тілі, і коротка тривалість процедури — 15-20 хв. Зазвичай, літотрипсію застосовують при діаметрі конкрементів 0,4-2 см і коли камінь не може вийти самостійно. До проведення процедури хворий отримує заспокійливі і знеболюючі засоби. Апаратом УЗД визначається рівень стояння конкременту, після чого пацієнта укладають таким чином, щоб забезпечити пряму дію хвиль на камінь. Під час дроблення через моніторинг УЗД апарату лікар бачить, як від каменя відколюються фрагменти і формується своєрідна кам’яна доріжка. Після завершення літотрипсії, при стабільному стані пацієнта, його можна відпустити додому з вимогою неухильно дотримуватися лікарських рекомендацій. Контактна літотрипсія — дроблення та видалення каменів сечоводів, сечового міхура ендоскопічно, під візуальним контролем. Контактна літотрипсія рекомендована при розмірах конкременту більше 5 мм, неефективності дистанційної літотрипсії, великій твердості тіла каменя. Операція проводиться під спинальною анестезією, больові відчуття відсутні, пацієнт знаходиться в свідомості. Процедура здійснюється з використанням сучасного лазерного обладнання, відеокамери і високоякісної оптики. І черезшкірна нефролітотрипсія або PCNL. Це видалення каменю через прокол, якщо його розмір більше 15 мм, або є декілька каменів. Застосовуємо епідуральну анестезію, тобто, безболісно, а пацієнт зазвичай у свідомості. Через мініатюрний розріз на шкірі спини здійснюється прокол нирки. Зображення внутрішніх структур нирки і каменю передається на монітор, і під контролем зору, за допомогою лазерної енергії, камені дробляться на дрібні фрагменти, які спеціальними інструментами видаляються з нирки. В кінці операції в нирку встановлюється спеціальний дренаж. На наступний день після операції пацієнт повертається до звичайного способу життя. Сьогодні сучасна медицина позбавила пацієнтів сильного болю, тривалого перебування на лікарняному ліжку, а лікарям це дозволяє більш ефективно здійснювати лікування і надавати допомогу більшій кількості пацієнтів.

Пане Романе, хотілося б від Вас отримати головні поради для населення — як не стати Вашим пацієнтом?
Якщо відкинути причину захвюрювань нирок, що криється у факторі спадковості, то все інше залежить від вас. Ваш друг — це вода, ваш ворог — це сіль! Вживайте не менше 2,5 л на добу рідини і обмежте вживання солі до 5 г на добу.

Будьте здорові, а якщо раптом відчуваєте дискомфорт — не затягуйте з походом до лікаря.

Від редактора: Лікар-уролог Роман Юрійович Валецький надає невідкладну урологічну допомогу, користуючись усіма вище перерахованими методиками та використовуючи найсучасніше обладнання. В його кейсі — тисячі вдячних пацієнтів, які отримали якісне і грамотне лікування, та сотні врятованих життів.