Анатолію, давайте розберемося в самій природі комплексів. Чому вони виникають, що змушує людину ростити в собі цього прихованого паразита?
Комплекси — це набір обмежувальних переконань. У мене не вийде, я не такий, як усі, я гірша за подругу, мені треба вийти заміж у цьому році, бо сусіди засміють. Це такі собі крайнощі, придумані нами судження, які ми для себе запрограмували і чесно їх дотримуємося. Виходячи зі своєї 6-річної практики, можу сказати, що наші комплекси родом з дитинства та підліткового віку. Звісно, іноді вони мають і «дорослу» природу, проте, здебільшого, їх вік сягає нашого дитячого. На жаль, найчастіші випадки – це вина батьків, які не вірять у своїх дітей. Ти не станеш футболістом, ти ніколи не зможеш гарно малювати, тобі це не по зубах — діти це чують і вірять. Бо у дитячому віці батьки для дітей — це авторитет. А дорослі не пояснюють чому — я сказала, і все. І дитячі мрії ховаються у далекий куток свідомості. Пізніше, у дорослому віці, людині просто важко дістати ці мрії з того кутка, і вона не розуміє, чому так відбувається. Людина так влаштована — те, чого вона не розуміє, вона боїться. От вам і страхи, от вам і комплекси. Бо дорослий чоловік, якого колись відмовили стати футболістом, боїться зробити крок до своєї мрії, а якщо буде невдала спроба — то цей комплекс стане сильнішим, і викорінити його буде набагато складніше.
А якщо говорити про комплекси в стосунках чоловік-жінка…
Тут причиною може бути невдалий перший досвід спілкування з протилежною статтю, образлива фраза, сказана об’єктом бажання або навіть своє відображення у дзеркалі може надовго вимкнути прагнення будувати стосунки. Перший випадок може людину вибити з колії, стати якорем, який призупинить дії, а повторні випадки можуть стати імпрінтом і народжують справжній комплекс.
І все-таки, це ж не вирок? Як зрозуміти, що у нас є комплекс, який заважає нам повноцінно розвиватися і жити, і як все-таки його побороти?
Полюбити себе і повірити в себе! Захотіти хотіти — вчитися, розвиватися, пробувати щось нове, помилятися і знову пробувати — захотіти хотіти без страху тих самих помилок. Я рекомендую своїм пацієнтам спробувати щось незвичне, навіть дивне, якщо говорити соціальними стереотипами. Чоловіку можна спробувати навчитися робити манікюр — а чому ні? Це новий досвід, і це допоможе якраз бути собою, бо ви ж саме цього захотіли. Шукайте себе, незважаючи на вік, на соціальний статус — можливо ваше істинне призначення ще попереду, і саме воно допоможе вам побороти оті комплекси, оту вашу невпевненість. Є такі поняття, як внутрішня і зовнішня референція. Зовнішня — це, коли людина повністю залежить від думки інших, і вона живе з фобією зробити щось гірше за інших, вона боїться осуду соціуму. Або ж навпаки, наперекір своїм інтересам зробити так, щоб сподобалося іншим. Так от, важливо задовольняти свої цінності, свої потреби, свої інтереси. І змагатися не з іншими, а з собою вчорашнім. Вчитися на власних помилках, отримувати новий досвід і знову рухатися вперед. А оточення дуже скоро помітить твої зміни і потягнеться до тебе, бо ти робиш успішні кроки. Щодо внутрішньої референції… Якщо маєте якусь проблему, яку довго носите в собі — раджу довірити її аркушу паперу, напишіть або намалюйте її. Ви поглянете на неї іншими очима, і рішення знайдеться. Як варіант — довірте її комусь у розмові. Це як ефект «випадкового попутника» — сказане вголос сприймається уже зовсім по-іншому. І обов’язково дозволяйте собі мріяти. Свої мрії деталізуйте, так, щоб ви їх уявили, як реальну річ.
А як Ви, як спеціаліст, можете в цьому допомогти?
Ви повинні усвідомити, що пора мінятися. Не варто чекати, бо життя швидкоплинне. Якщо ви відчуваєте, що ви стоїте на місці у своєму розвитку, що ваше життя стало одноманітним, буденним і вам не вистачає яскравості і емоцій — прийшла пора шукати себе нового — успішного і щасливого! А я можу допомогти розібратися з вашими комплексами, допоможу розпочати рух до змін, зробити перший крок в нове. Я можу порадити, що спробувати, керуючись прихованими бажаннями людини, я підтримаю, якщо будуть перші невдачі, і людина почне задкувати.
НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю
+38 (050) 421 42 20
https://www.instagram.com/terebey/
https://www.facebook.com/aterebii/