Пані Ірино, давайте одразу поговоримо про найактуальніше — розберемося з діагностуванням COVID-19. Які існують типи аналізів, алгоритм їх забору і сам процес діагностування?
Незважаючи на те, що ВООЗ останнім часом робить великі кроки у розвитку, боротьба з інфекційними хворобами залишається складною проблемою, яка створює значний ризик для життя людини. Спалах нового коронавірусу COVID-19, який зараз офіційно називають тяжким гострим респіраторним синдромом, пов'язаним з коронавірусом SARSCoV-2, є пандемічною загрозою для населення України. Враховуючи міжнародний досвід, система охорони здоров’я України має визначені протоколи щодо лікування і маркери щодо діагностики даного захворювання. Але у нинішньому випадку, зважаючи на складність ситуації і на важкі ускладнення, які провокує інфекція, МОЗ підключила систему невідкладного реагування. Вона передбачає маркери, які є швидкими індикаторами запального процесу в організмі. І більш того, ці маркери вузько спрямовані саме на те, аби виявити запальний процес, пов'язаний з легеневою та серцевою недостатністю, що з великою вірогідністю вказуватиме на коронавірус. Необхідно визначати D-димер, протромбіновий час (PV) та тромбоцити у всіх пацієнтів з інфекцією COVID-19. Падіння кількості тромбоцитів обумовлено утворенням тромбоцитарних згустків, які, в свою чергу, призводять до порушення мікроциркуляції в тканинах. Рівень D-димеру в плазмі (продукт розпаду фібрину) вказує на фібринолітичний процес і є ключовим індикатором тромботичного стану. PV відображає час згортання крові, який при синдромі DVS збільшується. Зменшення кількості тромбоцитів і значне збільшення вмісту D-димера є несприятливим фактором для прогнозування перебігу хвороби. Маркери CОVID-19, такі як тропонін, D-димер, високочутливий С-реактивний білок, інтерлейкін-6, феритин, глюкоза, прокальцитонін можуть бути використані для стратифікації ризику та визначення тактики лікування пацієнта.
До переліку обстежень додаються:
• загальний (клінічний) аналіз крові з визначенням рівня еритроцитів, гематокриту, лейкоцитів, тромбоцитів, лейкоцитарної формули, ШОЕ.
• загальний (клінічний) аналіз сечі з визначенням макроскопічних і біохімічних показників (білок, глюкоза, кетонові тіла).
• біохімічний аналіз крові (сечовина, креатинін, електроліти, печінкові ферменти, КФК, ЛДГ, білірубін, глюкоза, альбумін).
• дослідження газів артеріальної крові з визначенням PaO2, PaCO2, pH, бікарбонатів, лактату рекомендується пацієнтам з ознаками гострої дихальної недостатності.
• дослідження рівня мікроелементів (Zn, Mg) та вітаміну Д. Якщо загалом, то ми маємо діагностичний пакет для людини, яка хоче дізнатися про свій статус сьогодні та про рівень схильності до інфікування. Ми пропонуємо такий пакет досліджень у нашому лабораторному центрі.
Розкрийте, будь ласка, тему антитіл. Дуже складно некваліфікованій людині розібратися в цьому питанні. Як можна за результатами аналізів дізнатися, чи є ризик знову захворіти?
Антитіла, або імуноглобуліни — специфічні білки, які виробляє імунна система у відповідь на потрапляння будь-якого інфекційного агента (антигена), у тому числі CoV-2, в організм людини. Антитіла розпізнають коронавірус, знешкоджують та зберігають інформацію про інфекцію на випадок нової зустрічі. На першому тижні захворювання починають синтезуватися імуноглобуліни М (IgM). Вони першими зустрічаються з інфекцією, тому вважаються маркерами гострої первинної інфекції. При стандартному інфекційному захворюванні (в тому числі і при коронавірусній інфекції) зазвичай антитіла IgM через місяць зникають, замінюючись на більш специфічні антитіла IgG. Імуноглобуліни А (IgA) також виробляються в гострий період інфекції. Вони захищають слизові оболонки. Їх рівень знижується після одужання, приблизно за 1,5-2 місяці. Імуноглобуліни G (IgG) синтезуються останніми, через 3-4 тижні з моменту потрапляння вірусу в організм, тримаються до 4-8 місяців і свідчать про отриманий імунітет після перенесеної хвороби. Механізми розвитку імунної реакції на COVID-19 поки вивчаються. Неясно, стійкий імунітет формується чи ні, але, в будь-якому випадку, виявлення lgG свідчить про факт потрапляння коронавірусу в організм і імунній відповіді організму.
Наскільки і яким обладнанням укомплектована лабораторія, щоб працювати в нинішніх умовах пандемії? Що нового плануєте впроваджувати в роботі найближчим часом?
Для нас на першому місці три складові – оперативність, якість і багатофункціональність. Постійно вводяться нові маркери. Ми працюємо на обладнанні та з реагентами лише за «золотими» стандартами усього світу, постійно контролюємо свою роботу участю у міжнародних Програмах зовнішньої оцінки якості. І, як результат — точність аналізів. До того ж, наше обладнання дозволяє нам давати результати досліджень вже через 30-40 хвилин після доставки біоматеріалу до нашого лабораторного центру, що зараз дуже важливо. Це дозволяє лікарю швидко коригувати протокол лікування пацієнта.
Якщо мова не йде про коронавірус, наскільки важливо вчасно проходити обстеження?
Не нехтуйте щорічними профілактичними обстеженнями. Ми вже звикли щороку проходити флюорографію, гінеколога, то чому б не дізнатися про інші показники свого здоров’я? Це дозволить вам знати про збій в роботі органів та систем на початковій стадії. Хочу ще додати, що одним з важливих бар’єрів людського організму від інфекцій – є вітамін D, а ще краще у поєднанні з Mg і Zn. Це щит нашої імунної системи. Але! Надмірна кількість цих вітамінів в організмі теж може обернутися проблемами. Тож, варто лабораторно протестувати організм і далі збалансувати вміст цих елементів під наглядом лікаря.
Пані Ірино, що побажаєте нашим читачам?
Звісно, стан здоров’я, рівень імунної системи дуже важливий для кожного без виключення. Та не менш цінним є спокій, рівновага та душевна гармонія. Я усім хочу побажати завжди хорошого настрою. Нехай негатив не знищує ваш імунітет, а позитив нещадно діє на всі інфекції та хвороби.
Піклуйтесь про своє здоров’я разом з лабораторією VitaLab!
НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю