ТВОЇ НИРКИ ВИМАГАЮТЬ УВАГИ ТА ПОВАГИ. ЗБЕРЕЖИ ЇХ ЗДОРОВ’Я, І ВОНИ ТОБІ ВІДДЯЧАТЬ.
Ще давні греки стверджували, що людина є здоровою лише тоді, коли здорові її нирки. Перш за все, важливо розуміти: нирки виконують життєво важливу роль у нашому організмі. Вони виводять токсичні продукти, медикаменти та продукти їхнього метаболізму, токсини, що потрапили в організм різними шляхами. Коли нирки хворіють, вся внутрішня система дає збій, який одразу ж відчуває людина. І відчуття ці не назвеш приємними, а іноді вони сигналізують про непоправне.
Як уникнути цього, чому хворіють наші нирки, і які найчастіші ураження виникають у людей — розповідає Сергій Глущенко — лікар-уролог, андролог, онколог Вищої категорії, засновник медичного центру урології Сергія Глущенка.
Пане Сергію, наскільки розповсюджені випадки сечокам’яної хвороби в Україні, і які, на Ваш погляд, найчастіші причини її виникнення?
За деякими оцінками, на хронічні хвороби нирок страждають від 10 до 17 відсотків населення України. Однак, на жаль, у 40% хворих перебіг захворювання відбувається латентно, тобто приховано, проявляючись на пізніх стадіях захворювання. А людина звертається за допомогою до лікаря вже тоді, коли хвороба прогресує. Напевне, у кожній родині хоча б хтось не з чуток точно знає, що це таке. Хворів колись, чи хворіє зараз.
Основні причини виникнення хвороби сечостатевої системи — це генетичний спадок, тобто «неправильно зібрані» нирки під час ембріогенезу. Поясню на прикладі конструктора Лего. Уявіть: нирка складається із жовтих деталей, серед які раптом потрапляють деталі червоного або синього кольорів, тобто орган збирається не зовсім правильно. За рахунок цього виникають метаболічні порушення та відкладення солей, які в подальшому утворюють камені. Інша причина — це супутні хвороби, пов’язані з щитоподібною залозою, цукровий діабет або високий рівень сечової кислоти, яка утворюється безпосередньо в печінці людини.
Чи можна говорити про те, що проблеми із сечостатевою системою характерні для визначеного віку пацієнтів, статі або пов’язані з режимом життя, харчуванням? Тобто, чи можна визначити групу ризику?
Утворення каменів у нирках жодним чином не пов’язане з віком та статтю людини. Бувають
випадки, що дитина уже народжується з каменем у нирці чи навіть в обох, або в сечовому
міхурі. Але буває й так, що камені утворюються у рідні різних поколінь в одному і тому ж віці, причому лише, наприклад, по чоловічій лінії. Це, знову ж таки, доказ того, що ця хвороба — спадкова. Буває й так, що в одній сім’ї з однаковим раціоном та графіком життя чоловік здоровий, а дружина страждає на камені. Потім з’ясовується, що в її роду вона не перша має таку проблему. Хоча, звісно я б не виключав і вплив раціону та якості питної води, як факторів розвитку хвороби. У деяких регіонах, де у воді багато соляних домішок, більший відсоток населення страждає на сечокам’яну хворобу. Проте, генетична схильність — це основний фактор — і науково, і медично доведений. І людина може передавати цю схильність у спадок.
Наскільки небезпечна сечокам’яна хвороба для жінки під час планування вагітності або в період виношування дитини?
Якщо жінка планує вагітність і знає про свою схильність до сечокам’яної хвороби, варто звернутися до уролога. Якщо ультразвукове сканування нирок показує наявність каменів, до того ж великого розміру, то ми радимо позбавитися їх. Треба оцінити всі ризики, зважено підійти до рішення. Бо камені у нирках можуть призвести до великих проблем з виношуванням плоду.
Чим небезпечне несвоєчасне звернення за кваліфікованою допомогою і пізнє лікування?
Як правило, людина дізнається про свою хворобу після появи больового синдрому. Камінь утворюється у нирці поступово, досить тривалий час, але він дає про себе знати лише тоді, коли потрапляє у сечовий канал, коли закупорює його і створює дискомфорт, іноді дуже неприємний. Лише тоді людина йде за допомогою до спеціаліста, проходить УЗД, і сканування показує проблему.
Тривалий час камені можуть не тривожити людину, хвороба протікатиме безсимптомно. Але рано чи пізно людина все ж зрозуміє, що з організмом біда. Підвищення температури свідчить про запальний процес в організмі. Це може спровокувати появу гнійного запалення у нирці, що переростає в гострий пієлонефрит, який вимагає уже хірургічного втручання в організм і антибактеріальної терапії. Найбільш фатальним ускладненням є гідроніфратична трансформація нирки, коли гине її фільтруюча частина, і орган перетворюється в торбинку, заповнену рідиною, не фільтруючи з крові сечу. Таким чином у людини підвищується рівень шлаку у крові, викликаючи ниркову недостатність, стан якої може призвести до загибелі.
Які сьогодні є методи лікування? Розкажіть детально про хірургічне та медикаментозне лікування.
Розміром до 4 мм камені називаються мікролітами. Вони здатні самостійно вийти через сечовивідний канал без лікарського втручання, діаметр каналу дозволяє це зробити більшменш безболісно. Треба просто допомогти фітопреператами, які посилюють утворення сечі, а вона захоплює з собою ці дрібні камінці і виводить з організму. Є препарати, які можуть розтворити камінь, і так само він виводиться назовні. Призначення повинен робити виключно лікар, аби не нашкодити.
Лікарське втручання знадобиться, якщо розмір каменя більший, ніж 5 мм. Такі камені уже можуть закупорити сечовивідний канал і створити серйозні проблеми.
Тут може допомогти дистанційна літотрипсія. Генерується ударна хвиля, яка розрушає
кристалічну решітку каменя, дозволяє подрібнити його на маленькі фрагменти, а потім тими ж фітопрепаратами вони виводяться природнім шляхом. Це дієвий метод, допомагає позбавлятися каменів до 22 мм.
І хірургічне втручання, ендоскопічне — ми проникаємо через структури організму, не пошкоджуючи їх, безпосередньо до каменя за допомогою лазерної, ультразвукової енергії. Знову ж таки, дрібнимо камінь на фракції і виводимо природнім шляхом.

Давайте поговоримо про профілактику. Що порекомендуєте Вашим потенційним
пацієнтам?
Перш за все — диспансеризація. Постійний огляд, тим більше, якщо в анамнезі є випадки
у близьких родичів. Аби знати про схильність, наявність каменів або стадію хвороби, аби вчасно розпочати лікування, і воно було успішним. Чим раніше звернетеся за допомогою, тим легше, дешевше і безболісніше можна усунути хворобу. І не забувайте про збалансований раціон харчування і питний режим.
Ніколи не займайтеся самолікуванням, це добровільні і впевнені кроки до погіршення.
• Нирки впродовж 24 годин на добу виводять зайву воду з організму та відходи
• Здорові нирки щодня очищають кров близько 300 разів
• В середньому 1500 літрів крові щодня проходять через нирки
м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 111-А
дивитись на мапі
+38 (067) 802 56 72
+38 (066) 551 88 74
Сайт
You Tube