SPORT

НЕ ЕКСПЕРИМЕНТУЙ ЗІ СВОЇМ ТІЛОМ

Майстерня руху
Зупинити хворобу — це половина справи. Наступний крок до успіху — відновитися, навчитися жити по-новому і повернути своєму тілу втрачену фізичну форму. Особливо це важливо, якщо мова йде про спортивні травми. Тут від грамотної реабілітації залежить не менше, аніж від вчасно зробленої операції. Від кваліфікованого реабілітолога залежить якість вашого подальшого життя, а якщо ви ще й спортсмен, то без допомоги спеціалістів із реабілітації вам точно не обійтися.

Згідні? То давайте поговоримо про реабілітацію і відновлення після хірургічного лікування і отриманих травм під час заняття спортом зі спеціалістами Центру ортопедичної реабілітації «Майстерня руху», кандидатом наук, головним реабілітологом, ортезистом Тарасом ЗАМОРСЬКИМ та Андрієм БАБКО, Доктором медичних наук, лауреатом Міжнародної премії Г. Г. Реккевега лікарем-ортопедом-травматологом.

Пане Андрію, які травми найчастіше отримують спортсмени?
Давайте уточнимося, мова йде про спортсменів-аматорів. Тобто, людина з якихось причин раптом вирішила повернутися до спорту, яким займалася раніше або навіть почати з нуля у старшому віці. Зайва вага, мода на ЗСЖ чи інші причини підштовхнули її до цього — не важливо. Говоримо про дорослих, бо у дітей більш еластичне тіло та рухливіші суглоби. Людина не завжди усвідомлює, що вік, на жаль, не сприяє підтриманню фізичної форми, роботі вестибулярного апарату, та гнучкості. Кістки та зв’язки можуть втрачати міцність. Перенавантаження, падіння, надлишкова вага, і як наслідок — людина отримує травми, а ми, на жаль, пацієнта.
Найчастіше звертаються з ушкодженнями внутрішніх структур великих суглобів — меніски, зв’язки колінних, плечових суглобів.

Тарасе, чи дійсно так важлива реабілітація?
В ортопедії та травматології реабілітація така ж важлива, як і саме лікування. Я би сказав, що реабілітація є невід’ємною складовою самого лікування. Якщо пацієнт знехтує рекомендаціями і вчасно не пройде відновлювальне лікування, то може дуже швидко знову потрапити на лікарняне ліжко та звести нанівець результати операції і зусилля лікаря. А це втрачений час, гроші, робота, а найголовніше — здоров’я, яке вже неможливо буде повернути.

Реабілітація повинна бути вчасною, відповідною до існуючих сучасних протоколів і має бути забезпечена необхідним обладнанням — ці умови є запорукою повного одужання. Іноді, для того, щоб відновитися, можливо уникнути операції і обійтися лише консервативним лікуванням, якщо відразу дотримуватися усіх рекомендацій лікаря. Моя порада для тих, хто хоче раптово зайнятися спортом: варто вирішити, що ми саме хочемо отримати від фізичних навантажень, і обов’язково порадитися зі спеціалістами, наприклад, нашого центру, максимально підготувати тіло до спортивних навантажень. Обстежитися, дізнатися про оптимальні фізичні навантаження.

З чим вам, як реабілітологам, найчастіше доводиться працювати після лікування спортсменів?
Т. З. Найчастіше страждає плечовий суглоб. Це не тільки у спортсменів, травми плеча трапляються і у людей окремих професій — коли плече довго перебуває у вимушеному положенні і хронічно перевантажується. У таких випадках частою причиною травми можуть бути слабкі м’язи, які б мали захищати плечовий суглоб при фізичному навантаженні. Сильні м’язи — природній захист, що здатен захистити нас при падіннях, перевантаженні в спортивних залах, піднятті вантажів. Я наголошую — треба знати сильні і слабкі сторони свого тіла, аби уникнути травм з тяжкими наслідками.

Які найважливіші фактори успішної реабілітації? Від чого залежить, чи повернеться людина до тої фізичної форми, яка була перед травмою?
А. Б. На щастя, сучасні люди менше терплять, вони більш обізнані, і, якщо відчувають дискомфорт, звертаються до спеціалістів і проходять обстеження. Це важливо для успішного лікування, бо часовий фактор є однією з умов позитивного результату, особливо у випадках травмування. Вчасне звернення до лікаря, правильне обстеження і грамотно поставлений діагноз — це основні передумови того, як швидко пацієнт поверне собі здоров’я і нормальну фізичну форму. Самолікування, небажання звертатися до лікаря, відмова від адекватного лікування і реабілітації можуть призвести до значних ускладнень і навіть інвалідізації.

Які сучасні методики хірургічного лікування і реабілітації, в чому їх переваги?
А. Б. В останні років 20 в багатьох лікарнях стали використовувати малоінвазивні (не травматичні і безкровні) артроскопічні форми лікування. Сучасна техніка дозволяє практично без розрізів потрапити в суглоб і маніпулювати безпосередньо у місці ушкодження. Відповідно, після таких операцій відновлення більш швидке, тому що суглоб менш травмується, наші пацієнти на наступний день після операції починають активно рухатись, отримують фізіотерапевтичне лікування.

На ваш погляд, які основні причини того, що спортсмени травмуються?
Т. З. Слабка координація, недостатньо витривалі і слабкі м’язи, застарілі травми, неякісна або неправильна екіпіровка, відсутність підготовчих розігріваючих вправ… Я хочу закцентувати увагу на профілактиці. Ми пропонуємо підготовчі програми перед початком більш серйозних фізичних навантажень, ми називаємо це профілактичним тренінгом. Це робота з окремою групою м’язів, яка потребує допомоги, але після обов’язкового попереднього тестування і обстеження.

А. Б. Для цього у нас розроблені програми одного дня — для людей, які приїжджають з інших міст. Достатньо кілька годин, за які ми навчимо пацієнта, як вдома самостійно тренувати свої м’язи. Через кілька тижнів ми знову зустрічаємся для корекції стану і призначення нових профілактичних вправ.

Т. З. До речі, таку форму роботи ми почали використовувати під час карантину. Сидяча робота на віддаленому режимі створила безліч проблем у людей, а сучасні технології дали нам можливість проводити профілактичні тренінги дистанційно. Ми не консультуємо онлайн, не встановлюємо на відстані діагноз . Для цього потрібен безпосередній контакт лікаря і пацієнта, це важливо.

Що «Майстерня руху» сьогодні може запропонувати у якості реабілітації? Чим обладнаний центр і яких має спеціалістів?
Т. З. Ми починаємо реабілітацію уже наступного дня після оперативного втручання. Для кожного виду травми і оперативних втручань існують свої протоколи і своя методика лікування. Проте, ми ще й обов’язково враховуємо індивідуальні особливості і потреби кожного пацієнта.

А. Б. До того ж, ми маємо сучасне реабілітаційне обладнання і кваліфікованих спеціалістів, які постійно проходять стажування за кордоном, аби бути в курсі сучасних напрямків і тенденцій реабілітаційного лікування. Не ризикуйте, не експериментуйте зі своїм тілом, не займайтеся самолікуванням, наслідки можуть бути незворотніми. Ми завжди допоможемо вам почуватися краще і лишатися здоровими.

НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю

м. Київ, пров. Чеховський, 2

+38 (095) 665 78 61

+38 (096) 920 00 23

maisternyaruhu.com.ua