Як соматичні розлади впливають на психічний стан людини?
У медичній практиці завжди був розподіл між соматичним і психічним станом, і вважалося, що психіка не залежить від соматичного стану людини. Психічний стан людини і його порушення — це щось таємне і глибоке, в чому можуть розібратися лише психіатри. Це прерогатива психіатрії, яка має дуже мало спільного із загальним соматичним станом. Але! Так вважалося раніше. Багато хвороб тіла можуть порушувати психічний стан людини. Наприклад, збій у роботі щитоподібної залози викликає сильну депресію, а захворювання верхніх дихальних шляхів, як з’ясувалося, можуть спричинити серйозні порушення психіки, такі як обсесивно-компульсивний розлад, депресію, тривогу і навіть панічні атаки.
Те ж саме і з іншими інфекційними хворобами. Сьогодні це актуально, як ніколи, наявність коронавірусу провокує панічні або тривожні стани у багатьох людей.
Як хронічні інфекційні захворювання впливають на психічний стан? Як і чому це відбувається?
У результаті масштабних досліджень датських і шведських вчених з’ясувалося, що багато захворювань верхніх дихальних шляхів тісно пов’язані з розвитком депресій і тривоги. На перший погляд це виглядає дивно. Проте, ризик отримати депресію, коли у тебе нежить — реальний.
Вчені вирішили перевірити теорію, застосувавши антибіотик для лікування панічного розладу. І це виявилося ефективним, спрацювало. Чому?
Хронічні захворювання верхніх дихальних шляхів, такі як гайморит, тонзиліт, фарингіт викликають мікроорганізми — стрептококи, мікоплазми або віруси. Хронічний перебіг цих захворювань сприяє тому, що в організмі виробляються антитіла. А вони, в свою чергу, починають негативно впливати на структури мозку, які відповідають за емоційний стан людини. Виявилося, що інфекція, яка викликає хронічні гайморити, тонзиліти, фарингіти, дуже схожа за антигенною будовою з деякими ділянками головного мозку. І наш організм, борючись з цією інфекцією, виробляє антитіла, які одночасно впливають на інфекційні захворювання та на базальні відділи головного мозку. У таких людей часто виникають обсесивно-компульсивні розлади, панічні атаки, депресії, погіршення настрою, і навіть тікозні стани. Тобто, причини такого стану не завжди криються десь глибоко у мозку, з’ясувалося, що їх викликала «звичайна» інфекція.
Що таке обсесивно-компульсивний розлад?
Обсесія — нав’язливі думки, які виникають у людини. Уявіть, коли думки про невиключену праску стають настільки постійними і серйозними, що викликають справжній страх, який уже людина не може контролювати. Компульсія — циклічні нав’язливі рухи людини (наприклад, педантичне миття чистих рук), надлишкова пунктуальність, колекціонування непотрібних предметів, іноді навіть сміття. Це все призводить до серйозних соціальних проблем, тобто людина не може нормально працювати, відпочивати, співіснувати з іншими.
Що таке PANDAS PANS? Звідки виникло таке поняття?
В 1998 році американські дослідники звернули увагу на той факт, що у багатьох дітей, які мають обсесивно-компульсивні розлади (далі ОКР), вони виникли після різних інфекційних хвороб приблизно за 2-3 тижні. Спочатку тривожний стан, потім проявлялися порушення ОКР характеру. Діти починали нав’язливо слідкувати за чистотою рук, робити постійні циклічні рухи, виникала тривога, порушення сну і навіть енурез. Результати досліджень цих пацієнтів об’єднали і назвали це PANS синдром. Це дитячий нейропсихіатричний синдром з гострим початком. PANDAS — це педіатричне імунонейродегенеративне захворювання, пов’язане саме із стрептококовою інфекцією.
Які наслідки для фізичного і психічного стану несе нелікований синдром PANDAS PANS?
PANDAS синдром частіш за все виникає у ранньому віці. Мало хто звертає увагу на зміни у поведінці дитини, пов’язуючи це з дитячими страхами, з питаннями соціалізації, з надмірним навантаженням у школі. З’являються пониження успішності, погіршення мови, письма, діти стають роздратованими. А дорослі цю роздратованість пов’язують з погіршенням оцінок, не бачачи істинну причину проблеми. Замкнуте коло! Якщо запустити цей стан, не пролікувавши стрептококову інфекцію, це потягне за собою розгорнуте ОКР, яке пізніше трансформуєься у більш серйозні психічні розлади, переходячи уже в «дорослі» діагнози.
Яке лікування PANDAS PANS є результативним? З чого починати – з дихальних шляхів чи з нервової системи?
Перше — це когнітивно-поведінкова терапія, далі антидепресанти, а у деяких випадках і нейролептики, але це лікування не причини, а наслідків. Адже причина, як ми вже знаємо — стрептококова інфекція. Тому головне — правильно підібраний курс антибіотиків, санація верхніх дихальних шляхів. І найтяжче — змінити аутоімунну відповідь організму на цю інфекцію. Для цього застосовуються імуноглобуліни, плазмофорез. Ми повинні вивести антитіла, які виробляються в організмі людини та спричиняють ці стани. Тобто, лікування комплексне, тривале і вимагає співпрацю ЛОРа, психіатра, невропатолога, інфекціоніста, імунолога. Лікування за всіма напрямками повинно здійснюватися паралельно.
Які рекомендації щодо профілактики?
Це, звісно, профілактика захворювань верхніх дихальних шляхів. Це контроль поведінки дитини. І, звісно, комплексна діагностика та комплексний огляд спеціалістів допоможе попередити подальші розлади психіки.
НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю