Євгенiє Вікторовичу, чому вирішили присвятити себе медицині, що вважаєте своєю місією?
Свою професію обрав не випадково, йшов до цього з дитинства. Фільм «Лікарня на околиці міста», який я дивився, будучи зовсім малим хлопцем, остаточно затвердив мої наміри стати хірургом. У моїй родині є медики, тому я весь час жив поруч з медициною.
І таки здійснили мрію…Чому саме урологія?
Не можу сказати. Але думаю, тому що люблю новаторство, експерименти, а в цій області якраз більше всього впроваджується нових технологій. Урологія різностороння, хірургічна техніка постійно вдосконалюється. У 2000 році закінчив Дніпропетровську медакадемію. Потім інтернатура з урології, 6 років працював у Дніпродзержинську, після чого повернувся додому у Дніпропетровськ.
Що скажете про нинішній стан здоров’я населення? Які причини найчастіше провокують хвороби?
Сьогодні проблема в тому, що хвороби стали «багатоликими». Часто клінічний діагноз вивести доволі складно, тому що симптоми нетипові. Інша проблема - безконтрольно призначаються різноманітні препарати. У нас лікувати беруться всі: аптеки, різноманітні розповсюдники біодобавок, сусідки, подруги, колеги по гаражному кооперативу. Але врешті-решт пацієнт все одно потрапляє до лікаря. Інколи в той самий момент, коли вже нічого не можна вдіяти.
Які нововведення в лікуванні сьогодні застосовуєте?
Сьогодні велика увага приділяється ендоскопічним методам оперативного втручання, і ми активно впроваджуємо їх у своїй практиці. Але відкриті операції ніхто не відміняв. Перевірені часом старі методи працюють і ще багато років будуть рятувати життя пацієнтам і повертати людям здоров’я.
З якими проблемами останнім часом найчастіше звертаються пацієнти?
Це сечокам'яна хвороба, що є одним з найбільш поширених захворювань нашої області.
А чому?
Дніпропетровська область - промисловий регіон iз забрудненням навколишнього середовища, що є найбільшим фактором ризику. Але додатковий вплив обумовлений способом життя. Важливо те, що ми вживаємо у їжу, психо-емоційний стан, недостатня фізична активність та інші повсякденні фактори.
Які продукти Ви б назвали небезпечними?
По-перше, фаст-фуд. Все, що містить підсилювачі смаку. Такі продукти викликають залежність, а за смаковими якостями ми не помічаємо небезпеки. Усі небезпечні речовини, що містяться в такiй їжі, повинні виводитися з організму. Нирки і печінка «беруть на себе» ці важкі обов'язки, працюють, «не покладаючи рук». Але це з часом може призводити до погіршення їх функції і виникненню каменів.
Що скажете про необхідні, корисні продукти? Сьогодні існує думка, що слід відмовитися і від м'яса, так як багато ненатурального продукту, з біодобавками, антибіотиками. Можливо, дійсно варто перейти на вегетаріанство?
Для організму людини не властиво стовідсоткове вегетаріанство. Наша географічна широта і клімат передбачає більш легку їжу влітку і насичену білком, калорійну в холодну пору року, щоб зігріти організм. Тому нераціонально повністю відмовлятися від м'яса і червоного вина хороших сортів. Крім того, наша система травлення відрізняється від системи травлення травоїдних. Але все повинно бути в міру! Кожна людина повинна підібрати собі раціон, враховуючи фізіологічні чинники і, звісно, смакові вподобання. Це теж не менш важливо. Їжа повинна бути джерелом енергії і позитивного психо-емоційного стану.
А скільки варто споживати води? Підкажіть рецепт добового вживання рідини.
Це все індивідуально. Загально прийнята кількість - 30 мл. на 1 кг маси тіла. Для хворих на сечокам’яну хворобу ми радимо вживати стільки рідини, щоб кількість виділеної сечі за добу складала 1,5-2 л. Але повинен бути раціональний пiдхід. Не змушуйте організм опиратися. Не потрібно зводити життя до того, щоб диктувати собі правила. Погано, коли людина заради цих правил жертвує чимось, впадає в залежність, в депресію - це неправильно і гірше впливатиме на здоров’я, ніж, якщо ви менше вип’єте води, аніж про те написано в інструкції. Завжди шукайте золоту середину. Нічого не можна робити на шкоду собі. Це врешті-решт обернеться проблемою.
Євгенію Вікторовичу, сьогодні медицина переживає період реформування. Ви, як керівник медичного підрозділу, що скажете про очікувані зміни?
Будь-яка реформа - це дуже болісно. Важко відмовитися від того, до чого звикли. Але й не можна вже так далі працювати. Перш за все, не треба орієнтуватися на вислови людей, які не мають медичної освіти. На сьогодні дуже багато політиків, журналістів та інших персон, що мають доступ до мас-медіа та соціальних мереж, надають неправдиву, однобічну презентацію майбутніх планів, вириваючи вислови з контексту. Реформи повинні втілювати медичні фахівці у поєднанні з медичним менеджментом. Реформи потрібні! На мій погляд, кардинально все зміниться, і в кращий бік, після введення медичного страхування кожного мешканця, починаючи з дитинства. Так працює медицина у більшості країн світу. Другий момент - патронаж. Не потрібно перетворювати лікарні в будинки для утримання хворих. Надали необхідну допомогу - і додому, під нагляд патронажного медпрацівника. Треба змінюватися, еволюціонувати, адже людство не стоїть на місці у розвитку.
Євгеніє Вікторовичу, знаю, що Ви часто їздите за досвідом закордон. В якій країні, на Ваш погляд, найбільш розвинена медицина?
Насправді, рівень наших лікарів, дуже високий. Я б сказав, не гірший, ніж у багатьох країнах Європи. Тому наші фахівці затребувані за кордоном. Але! Наша бідність нас губить. Оснащення немає, інфраструктура потребує відновлення та реконструкції. У нас повинна бути своя модель розвитку.
Чи не було думки створити свій, приватний медзаклад і побудувати свою модель?
Не було. Але я, як і більшість моїх колег, консультую в приватній клініці. Проте, ніколи не хотів залишити роботу у муніципальному закладі. Вважаю, що мої знання і досвід мають право отримати й ті, у кого немає змоги користуватися приватними послугами. До речі, ця практика є притаманною для лікарів більшості країн Європи.
Наскільки я знаю, Ви – частий учасник благодійних проектів…
Деякий час був президентом Ротарі-клубу, і сьогодні входжу до Апріорі-Дніпро. Медицина і благодійність завжди поруч.
Можна отримати рецепт від лікаря - як уберегти себе від хвороб, щоб не стати Вашим пацієнтом?
Є генетика, є виховання батьків, яке дуже позначається на здоров'ї. Важливо прищеплювати своїм дітям культуру спорту і любов до фізичної культури, і обов’язково - власним прикладом! Для здорового організму всі фактори важливі - їжа, вживання рідини, гармонійне сприйняття світу і розуміння своєї ролі у ньому. Любіть себе, своє тіло, душу. Любіть та поважайте навколишній світ. І будьте здорові!