найважливіших факторів розвитку здорового організму. Саме завдяки їжі
діти отримують енергію і ресурси для зростання, розвитку і відновлюють
витрачені запаси.
Нераціональне харчування нерідко є причиною захворювань органів
травлення, порушення обміну речовин, роботи нервової, серцево-судинної,
імунної системи. Що насправді мається на увазі під терміном «повноцінне харчування» — розповідає сьогодні сімейний дієтолог Ксенія Фощій.
Енергетична цінність їжі визначається кількістю енергії, що утворюється в результаті засвоєння їжі. 1 гр. білка та вуглеводів вивільняє енергію, рівну 4 ккал, 1 гр. жиру - 9 ккал. Для дітей шкільного віку, підлітків необхідна калорійність добового раціону становить 2000-3500 залежно від віку, статі та енерговитрат. Але якщо дитина буде отримувати потрібну кількість калорій з їжі, багатої простими, швидкими вуглеводами (хлібобулочні вироби, солодкі напої, кондитерка, фаст-фуд і інше), вона буде схильна до утворення зайвої ваги, порушень роботи деяких органів і систем. Одночасно є великий ризик утворення дефіцитарного стану, як правило, всіх вітамінів, мінералів, білків і правильних жирів.
Раціональне харчування передбачає баланс між вуглеводами, білками, жирами, вітамінами та мінералами. Останні повинні надходити в організм щодня, вони не несуть калорій, і кількість деяких вимірюється в мікрограмах, але саме їх нестача може викликати гальмування у розвитку як тіла, так і когнітивних здібностей, порушень роботи нервової системи.
Наприклад, вітамін А бере участь у процесі росту і нормалізації зору. Міститься здебільшого в жовтку, молочних продуктах, деяких видах овочів і фруктів (в більшій мірі - помаранчевого кольору) у вигляді попередника - каротину. Вітамін Д регулює співвідношення кальцію і фосфору в організмі, впливає на мінеральний обмін, статус імунної системи. Джерелами є риб'ячий жир, яйця, молочні продукти. Як показує практика, більше 90% дітей знаходяться в дефіциті вітаміну Д. Рекомендую принаймні двічі на рік перевіряти статус цього вітаміну за допомогою аналізу крові. Вітамін Е відіграє важливу роль в регуляції обміну речовин і, в першу чергу, регулює м'язовий тонус, що є особливо важливим для дітей, які займаються спортом. Міститься в пшеничних висівках, помідорах, фундуку, мигдалі, яйцях, білокачанній капусті, мікрогріні та інших. Вітамін Р сприяє еластичності і міцності стінок судин. Це особливо важливо для тих, хто має постійні фізичні навантаження. Міститься в шипшині, чорній смородині, сливах, гречці. Вітаміни групи В регулюють роботу нервової системи, кровотворення, сприяють нормальній роботі органів шлунково-кишкового тракту. Містяться в нешліфованих крупах, овочах, зелені, молочних продуктах.
Також без сумніву важливі мінерали. Магній, кальцій, калій особливо швидко витрачаються при заняттях спорту. Надходження заліза, що входить до складу гемоглобіну, також потрібно забезпечувати всім дітям і особливо тим, хто має фізичні та розумові навантаження, контролювати показники
за допомогою аналізів, оскільки першочергово від його рівня залежить ступінь насичення органів і тканин киснем.
НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю