NUTRITION

ЗДОРОВ’Я – ЦЕ НАБАГАТО БІЛЬШЕ, НІЖ ВІДСУТНІCТЬ ХВОРОБ

Ксенія ФОЩІЙ
Незмінний експерт, людина, якій можна і варто довірити питання свого харчування і раціону своїх дітей, яка може допомогти, якщо у вас виникли негаразди, пов’язані з харчуванням, або просто не можете розібратися, що корисно для вашого організму, а яких продуктів варто уникати. Вона знає багато про функціонування організму і його потреби. Тож, в черговий раз звертаємося за корисними порадами до сімейної дієтологині, нутриціолога, нейрокінезіолога, співзасновниці компанії UNIFOKS Ксенії Фощій. Знову маємо нагоду поговорити про найцінніше – про здоров’я всієї родини.

Ксенія, на початку року прийнято підбивати підсумки того, що минув. Знаю, що для Вас 2020 був насиченим. Ваша команда розпочала нові проекти, з’явилися нові напрямки у роботі. Хотілося би більше і детальніше про це почути.
Незважаючи на карантин, моя діяльність не збавляла темпів, а навіть навпаки — обсягів роботи стало більше, оскільки тема здоров’я стала актуальною, як ніколи. По-перше, все більше людей роблять вибір на користь розумного харчування. Ми провели декілька навчальних курсів для дієтологів-початківців та тих людей, які прагнули більше дізнатись про здорове харчування та про smart lifestyle.
Також ми розробили курс для дітей, який включає здорове харчування, основи фізіології, психосоматики. Вважаю цю тему дуже актуальною, оскільки, на жаль, здоров’я сучасних дітей сьогодні потерпає від багатьох факторів — це й екологія, і якість продуктів харчування, і глобальна діджиталізація, а через це відсутність здорового активного відпочинку, балансу навантажень з часом та якістю відновлення організму і багато інших факторів, які згубно впливають на дитячий організм. Важливо всім нам прикладати зусилля, щоб змінити цю ситуацію, бо вона має негативну тенденцію вже не один рік.

Тобто, з кожним роком здоров’я дітей слабшає?
Так, на жаль, якщо не вживати розумних зважених заходів, то вже зовсім скоро здорових дітей будуть одиниці. З підлітками і дорослими схожа ситуація. Адже з віком організм все більше втрачає захисні функції, а значить, йому складніше протистояти впливу зовнішніх факторів. Основна відповідальність лежить на батьках. Саме дорослі часто за браком часу, достатньої інформованості не забезпечують дітям оптимальне харчування і не приділяють належної уваги їх раціону. Саме батькам важливо своїм прикладом показати дітям, що несе позитивний вплив на здоров’я, а що ні, яка їжа корисна, а яку не варто вживати, відмовитись від згубних звичок. Подвійна користь і батькам, і дітям.

Мене дуже тішить, коли бачу, як родини переходять на здорове харчування, і коли спостерігаю системність, яка дає позитивні результати. До речі, карантин сприяв тому, що багато людей зрозуміли, що їхнє здоров’я в їхніх руках. Загроза вірусу змусила багатьох замислитись і «повернутися обличчям» до власного організму, почати активний процес активізації своїх природніх захисних функцій саме через зміну правил життя та харчування.

Тобто, страх змінив людей?
Я думаю, що страх пришвидшив цей процес і зробив його більш масовим. А взагалі-то, як показують мої власні спостереження, хвиля розумного ЗОЖ вже давно набирає обертів. Страх змусив глибоко задуматися над своїм здоров’ям, подумати про наслідки нашого легковажного ставлення до свого організму, свого тіла. Адже у шаленому темпі життя майже не було культу здоров’я, це не було у пріоритеті. А з настанням пандемії ми побачили, наскільки вразливі до хвороб, побачили недолугість медицини, і це змусило багатьох самостійно шукати відповіді: як покращити здоров’я, як дбати про свій організм, як довше лишатися активним і дієздатним.

Люди не просто шукають відповіді, вони хочуть знати все про цінність продуктів та можливі шкідливі наслідки їх вживання, про вітаміни, мікрота макроелементи, про те, які необхідні кожному з нас і в якій кількості. Люди все глибше вивчають свій організм, працюють над формуванням звичок жити і харчуватися відповідно до потреб організму.

Якщо все ж таки говорити про вітаміни, що Ви порадите вживати?
Я дуже обережна у загальних рекомендаціях, бо такі поради варто давати індивідуально, лише глибоко вивчивши стан здоров’я і всі нюанси. Якщо вживати вітаміни, керуючись тільки рекламою або порадою знайомих, то це не вважаю безпечним та ефективним. Якщо, наприклад, у вас не вистачає вітаміну Д, то потрібно точно розрахувати дозування, аби організм отримав його до необхідної норми – не більше, і не менше. І це стосується будь-якого вітаміну чи іншого компоненту.

Сьогодні молоде покоління, на жаль, все через ті ж причини має слабкий імунітет, що теж не є безпечним у період пандемії. Як сприяти його зміцненню?
Немає чарівної пігулки! Все залежить від нас. Знову ж таки – перегляньте своє харчування, уважно вивчіть, чим харчуються ваші діти, за допомогою лабораторних аналізів дізнайтеся, чого не вистачає вашому організму. Баланс вітамінів, мікрота мікроелементів, необхідна кількість амінокислот з білкових компонентів їжі, жирів, вуглеводнів, оптимальний баланс фізичної активності з процесом відновлення, оптимізація стрес факторів — запорука вашого здоров’я. Рекомендую робити це всією родиною. Наші діти – віддзеркалення нас, наших звичок.

Нехай все вдається з радістю і легкістю!

НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю