HEALTH

ХОЧЕШ ЖИТИ В ГАРМОНІЇ — ПОЛЮБИ СЕБЕ

Анатолий Теребей
Зима, холод, авітаміноз, скрутне економічне становище і напруга в соціумі через епідемію, через заборони, з нею пов’язані, — як результат — важкий психоемоційний стан людей, який граничить з агресією. А звідси — загострення проблем на всіх фронтах.

Йдемо на прийом до Анатолія Теребея — відомого і успішного психолога. Спробуємо розібратися у причині такого стану суспільства в цілому і кожної людини, зокрема, та запитаємо поради, як поліпшити свій психоемоційний стан.

Анатолій, розкажіть про себе. Наскільки я знаю, в минулому Ви — успішний фінансист ... І раптом, психологія, НЛП. У чому причина таких змін у Вашому житті?
Ви знаєте, якраз ці два напрямки діяльності в моєму житті поєдналися. Дійсно, я за освітою фінансист, свого часу закінчив Школу підприємця і успішно займаюся бізнесом. Прийшов той час, коли я зрозумів, що мені не вистачає знань для комунікації, є якийсь бар’єр, який заважає мені знайти спільну мову з людьми і зрозуміти внутрішній світ людини. Це змусило мене вивчити метод НЛП — нейро-лінгвістичного програмування. І відтепер мій бізнес став ще успішнішим, бо отримані знання я застосовую в своїх інтересах, до того ж маю ще одну роботухобі — займаюся психологічною практикою.

Розкажіть більш детально, в чому полягає метод НЛП, в чому його родзинка?
Що б там не говорили, але я вважаю метод НЛП надзвичайно корисним. І я маю право так говорити, бо ці слова підкріплені практикою і результативністю роботи за цим методом. Наприклад, я — живий приклад. Я став іншим, моє коло спілкування стало позитивним, не токсичним, змінилося має сприйняття навколишнього світу. А взагалі то НЛП — це як «сироп» із кращих рецептів роботи психологів. Головне тут – чітка ціль, заради якої людина прагне змін і готова над собою працювати.

Анатолій, цікаво, як Ви будуєте роботу з пацієнтом, які Ваші основні інструменти, відмінні від методів роботи Ваших колег?
Для того, щоб відбувся продуктивний діалог і щоб отримати результат, я маю «розібрати» пацієнта. Що це значить? Мені треба виявити істинний запит пацієнта, а не той, який він озвучує на прийомі, і знайти причину нинішнього стану, яка може критися у далекому минулому, іноді у таких дрібницях, про які, здавалося б, і говорити не варто. Насправді саме дитячі фобії, невдоволення, нереалізовані мрії та бажання стають причинами дорослих проблем. Так от, «розібравши» людину, треба «зібрати» її назад. І зібрати правильно. Я даю можливість виправити ті моменти із минулого в нинішньому часі, людині теперішній. Тобто, я підштовхую пацієнта самого виправити те, що спровокувало проблему і негативний стан.

Коли людина має йти до психолога? Які сигнали повинні служити аргументом для прийняття такого рішення? Повинен — це не про похід до психолога. Йдіть, коли назріло, коли це свідоме, добровільне, виключно ваше рішення.
Бо інакше нічого не вийде, людина закриється від психолога зі своїми страхами і проблемами. Я радий, що сучасні люди не соромляться сказати – так, я сам або сама не впораюся, мені треба кваліфікована допомога, і мені допоможе психолог. Це перший правильний крок!

З якими проблемами найчастіше приходять до Вас люди?
Найчастіше люди хочуть позбавитися від залежності – від когось, від чогось, чи від своїх думок, ідей, які, як їм здається, тягнуть життя у прірву. Люди приходять, бо невдоволені стосунками. Приходять, коли з роботою не ладиться. Звертаються жертви насилля, які самостійно не можуть вийти із негативного стану. Якщо говорити про мою практику, то частіш за все проблеми людей все ж таки пов’язані з негативом у стосунках.

Зима ... Карантин ... Епідемія… Наскільки ці фактори позначаються на психологічному стані людини? Як з цим боротися?
Я б сказав, карантин оголив ті проблеми, які були давно. Насправді, така соціальна нестабільність лише загострила особисті питання. Одні занижують свою самооцінку, інші задовольняються тим, що мають, не прагнучи більшого, треті просто бояться лишитися на самоті. І звідси витікають проблеми, вони як продовження ситуацій, які люди самі собі моделюють.

Чи є профілактика психологічних розладів? Дайте поради нашим читачам.
Знайдіть для себе речі чи слова, які б стали для вас символами хорошого. Вони стануть вашими позитивними якорями. І в критичному стані згадуйте про них, налаштовуйте себе на позитивне. А негативні якорі намагайтеся не заховати поглибше, а замінюйте їх позитивними. Якщо робите справу, яку не любите, паралельно зробіть фоном чи в думках щось таке, що приносить вам задоволення і асоціюється із щасливими моментами.
Є й інші дієві вправи.
• Пораджу техніку квадратного дихання — вдихайте 5-7 секунд і затримуйте на такий же час дихання, потім стільки ж видихайте. 4-7 таких циклів нормалізують дихання, емоції і погасять паніку.
• Діалог. Постійно говоріть, навіть про негатив, не тримайте емоції, сумніви та переживання в собі.
• Пишіть свої мрії, бажання та плани на папері — чітко, з конкретними датами реалізації. Це працює. А ще більше працює, коли ви себе нагороджуєте якоюсь приємністю за досягнуте.
• Конкуруйте не з кимось, а із собою вчорашнім. Це підвищує самооцінку і планку, яку треба «взяти».

І найголовніше – спілкуйтеся, любіть себе і своїх близьких, побільше створюйте позитивних моментів у житті. І пам’ятайте, що помираємо раз, а живемо щодня. Живіть повноцінно!

НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю