Пане Володимире, в медичній статистиці, мабуть, завжди на першому місці захворювань стоять серцево-судинні. І в цифрах смертності теж, і на жаль, з кожним роком ці цифри зростають. Назвіть основну причину такої тенденції.
На жаль, так, захворювання ССС давно міцно засіли на перших щаблях медичної статистики, і це не може не викликати занепокоєння. Я не помилюся, якщо скажу, що третина світового населення помирає від кардіологічних захворювань.
Причини банальні — наш спосіб життя — харчування, шкідливі звички, стреси, малорухливий спосіб життя і спадковий фактор нікуди не подівся.
Як людині зрозуміти, що у нього погані «справи сердечні»? Які симптоми повинні змусити його звернутися до лікаря?
На жаль, у сучасності щезло таке поняття, як диспансеризація. Пам’ятаєте, у радянські часи для всіх було безкоштовне обов’язкове обстеження, яке допомагало виявити проблеми ССС на ранній стадії. Тож, сьогодні варто подумати про це самостійно. Хоча б найпростіше — кардіограма, біохімія крові, контроль тиску і консультація кардіолога. Це доступно, і варто зробити кожен аналіз хоча б раз на рік, а якщо маєте спадковість, або зловживаєте курінням — то й частіше.
Серце та й будь-який інший людський орган потребує уваги. Тому уважно стежте за ним, прислухайтеся до його «прохань». Я завжди говорю – попередити хворобу набагато легше, аніж потім з нею боротися. Не чекайте болю саме у серці. Проблеми з ним можуть сигналізувати іншим способом, про які ви навіть не здогадуєтеся. Тому, якщо вам не 20, а 50 – уже варто бути більш уважним і не нехтувати профілактикою. Не чекайте грому, щоб не було пізно хреститися.
З якими проблемами до Вас найчастіше звертаються?
Остеохондрози, проблеми з тиском. І, як не прикро, пацієнти з кожним роком молодшають. А саме ці симптоми — передвісники інсультів та інфарктів.
При слабкій ССС що рекомендовано пацієнту і що категорично робити не можна? Я маю на увазі і харчування, і фізичні навантаження і спосіб життя ...
Я не буду вдаватися у лікарські протоколи лікування. Але рекомендація, яка точно не зашкодить нікому: перегляньте свій раціон — не вживайте жирну, смажену їжу, побільше рослинних продуктів. Важливий рівень холестирину — чим він вищий, тим більше у вас рекомендацій приймати статин, навіть якщо це шкодить вашій печінці. У жодному випадку не раджу займатися самолікуванням, або лікуванням за рецептом сусідки, старшого брата або інтернет-форумів, тільки кардіолог зможе підібрати вам правильне лікування. Скажіть категоричне «ні» шкідливим звичкам, не перевантажуйте організм фізичними навантаженнями, але не виключайте спорт повністю.
Коли медикаментозне лікування уже безсиле, у яких випадках лікар призначає оперативне втручання?
Є таке обстеження як ангеографія — це аналіз судин. Якщо ангеографія показує, що прохідність судин менша 25%, тут уже варто призначати стентування — поширену сьогодні операцію, яка допомагає відновити нормальну роботу серцевих судин і в рази подовжити життя пацієнта.
Наскільки проблеми з серцем залежать від проблем з нервами?
Ми з вами всі живемо у стані постійного стресу. Стрес короткочасний — корисний для організму, але лише короткочасний. Постійний вплив гормонів стресу на організм негативно відображається не лише на серці, а й на інших органах. Тому важливо дотримуватися режиму праці, відпочинку і сну, повинен бути здоровий баланс, аби нервова система відпочивала.
Ваші рекомендації, як лікаря-кардіолога і експерта зі східної медицини для наших читачів — основні 5 правил для здоров'я серця.
Якщо особисто про мене — мені допомагає відновитися медитація, я роблю паузи для спілкування телефоном, я багато часу проводжу на природі, займаюся кінним спортом. Але це мій особистий рецепт. У кожного він повинен бути свій — аби це допомогло повернути гармонію у ваше тіло і душу. Просто полінуйтеся, подивіться улюблений фільм, проведіть час із улюбленою книгою — аби ваші думки стали на місце і відновилися сили.
НАТИСНІТЬ ЩОБ ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО ІНТЕРВ'Ю