MEDICINE

ЛІКАР ЗА ПОКЛИКАННЯМ

І.І.Мечникова Дніпро
Ім’я Сергія Риженка не потребує рекомендацій. Його знають по всій Україні. Та що там Україні! Лікаря поважають далеко за межами нашої держави. Як фахівця медичної справи, як менеджера найбільшого в Україні державного медичного закладу. Обласна клінічна лікарня ім. І. І. Мечникова - один з найстаріших багатопрофільних лікарняних закладів України. З перших днів військових дій на сході найважчі поранені із зони АТО транспортуються до «мєчки». На її базі утворився найбільший і найважчий операційний майданчик в Україні. Головний лікар КЗ «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І.І. Мечникова», Доктор медичних наук, професор, Заслужений лікар України Сергій Риженко відгукнувся на наше прохання про інтерв’ю. Поговоримо про будні лікарняного закладу, про переспективи розвитку та про діяльність його керівника.

Сергій Риженко

Сергій Анатолійович, як Вам вдається в такий нелегкий економічно час, з постійними реформами, і не завжди вдалими, утримувати одну з найбільших клінік України?
Ви знаєте, навіть не одну з найбільших, а найбільший медичний заклад України за кількістю відділень, таких як хірургічні та реанімаційні. По-друге, одну з найбільших за кількістю здійснення оперативних втручань. Це колосальне навантаження, яке багатьом моїм колегам-керівникам не під силу подолати, і не всім можливо навіть уявити. Це понад 20 тисяч різнопланових операцій на рік і більше сотні кожного дня. Причому, усі ці операції – надскладні, як кажуть, на межі життя та смерті. Моя робота, як керівника, зізнаюся, не з легких. Цю «машину» треба вести, все правильно спланувати, організувати колектив, подбати про обладнання, адже в цій справі не можна схибити. Медик, як і сапер, не має права на помилку. А ще не забувайте про емоції – пацієнтів, їх рідних, персоналу. Нам нерідко доводиться стикатися з трагедіями, людською смертю, а це морально дуже важко і звикнути до цього неможливо.

Але Ви даєте лад роботі, і дуже успішно… Все таки, як вдається завжди тримати себе «в тонусі»?
Я навчився бути егоцентристом (прим. автора – посміхається) Інакше не вийде, бо я, як і будь-яка нормальна людина, просто не витримаю такого темпу. Я намагаюся більше рухатися, займатися хоча б елементарними вправами у кожну вільну хвилину. А якщо ритм дня взагалі шалений, періодично роблю невеликі паузи і присвячую їх своєму відновленню. Навіть тренажер на роботі поставив і змушую себе хоча б мінімально часу йому приділити.

Сергій Анатолійович, Ваш заклад славиться кваліфікованими спеціалістами, справжніми майстрами своєї справи. Як вдається утримувати «під своїм крилом» кращих фахівців?
Це дійсно на сьогодні проблема. Приватні клініки пропонують високий заробіток, а робочий графік - зручніший, потік пацієнтів у рази менший. Я розумію, в який час ми живемо. Аби не втратити кращих із кращих, я з розумінням ставлюсь до того, що мої колеги консультують або практикують у приватних клініках. Більшість для сумісництва все одно обирає заклади із структури Мечникова, бо тут є можливість розвитку, а значить, і для фінансового зиску у плані легального заробітку. Я не консервую свій колектив. Я даю їм право вибору і можливість розвиватися. Один раз в квартал спеціалісти можуть відвідати медичну конференцію, тренінг, або спеціальні профільні курси. Будь-якому лікарю потрібне постійне поновлення знань. І я їм у цьому не відмовляю.


Ви неодноразово говорили, що клінічна лікарня устаткована сучасним медичним обладнанням. Це стало можливим за бюджетні кошти, чи за інвестиції приватного бізнесу або меценатів?
Виключно - держава. А моя задача переконати чиновників, що нинішнє обладнання у деяких випадках – це єдиний шанс пацієнта на життя.

На Ваш погляд, який напрямок серед медичних послуг лікарні ім. Мечникова сьогодні найбільш розвинутий, має найкращі результати?
Це психосоматична реабілітація - найважливіший напрямок. І я дуже цим пишаюся. Люди вважають, що головне – аби ноги ходили, руки цілі були та серце працювало. Проте, найважливішим є те, що у людини відбувається у голові. Від нашого психоемоційного стану напряму залежить стан нашого фізичного здоров’я. Ми повинні бути позитивні і в змозі самостійно приймати рішення. Якщо людина тверезо мислить, якщо вона здатна аналізувати, приймати рішення і посилати вірні імпульси у мозок – все у неї буде добре.

Сьогодні лікарні ім. Мечникова – найбільший шпиталь на базі цивільного медичного закладу. Ви не лише повертаєте бійцям життя та здоров’я, а ще й навчаєте військових лікарів. Звісно, це ще більше навантажує колектив…
Про це можна говорити вічно. Але про це важко говорити. Коли привозять 24-річного хлопця, у якого замість кишківника – місиво – відчуваєш біль і навіть безсилля. Він розуміє, що це повністю не виправити, що його життя вже не буде таким, як раніше… Ти дивишся в його очі… Це важко бачити щодня і про це важко говорити. Тому я просто скажу – моє найбільше бажання – це мир на Україні. Ми всі віримо в це!

Розкажіть про свої плани, як головного лікаря, щодо розвитку лікарні уже в мирний час.
В моїх планах – розвиток реабілітації психо-фізіологічного стану. На мій погляд – це фундамент всього!
Лікарня ім. Мечникова

Поради Сергія Риженка: як бути здоровим – морально та фізично
• Слідкуй за собою. І мова йде не про зовнішність. Перш за все, важливо слідкувати за чистотою своїх думок
• Підтримуй своє тіло у порядку. Пасивне життя тягне за собою чимало проблем зі здоров’ям
• Веди активний спосіб життя і займайся спортом. Спорт – це мотивація стати кращим
• Слухай і чуй лікарів. Лише досвідчений лікар зможе допомогти у разі потреби. Не інтернет, не сусіди, не ворожки, а традиційна кваліфікована медицина
• Помірно харчуйся. Їж те, у якості чого ти не сумніваєшся. Але іноді себе балуй
• Побільше яскравих емоцій - люби себе. Живи так, щоб твій внутрішній стан був у балансі, в гармонії. Знайди собі партнера, близького по духу, і разом вчіться правильно і здорово жити. Якщо ви все це приймете, як свої правила, життя, здоров’я і самопочуття гарантовано на 50% стануть кращими.
Будьте здорові завжди!