SPORT

ОБИРАЙ СВІЙ СПОРТ СВІДОМО!

Павло Пшеничников.
Сьогодні ми у гостях, чиє ім’я відоме не лише у Дніпрі, Україні, а й далеко за її межами. Старший тренер відділеня тхеквондо ДЮСШОР ДМР, старший тренер з тхеквондо збірної України спортсменів з вадами слуху Павло Пшеничников. Людина яка присвятила себе спорту, тренер, який вивів до перемоги багатьох своїх вихованців, спортсмен, який може прямол під час інтервю запросто сісти на шпагат. Поговоримо про його особисте становлення у спорті та про досягнення спортивної школи, яку він представляє.

Павле, як починалася Ваша спортивна кар’єра ?
Мый тато завжди займався спортом . А я завжди був поряд. Спостерігав, вболівав, допомагав і проникався любов’ю до спорту. Спробував чимало видів – і плавання, і дзюдо, і рукопашний бій. І зупинився на східних єдинобортсвах, саме на тхеквондо. Багато в чому на мій вибір вплинув таки батько. А от за прикладом дядька я пішов до інфізу. Тобто, я свідомо обрав кар’єру професійного спортсмена. Саме дорослі, з яких я, як підліток, брав приклад, і стали вирішальними у моєму виборі. Бо мені подобалося їх життя.

ДЮСШОР ДМР

Чи пам’ятаєте Ви свої перші досягнення. Чим найбільше пишаєтеся?
Перше досягнення, яким я й досі пишаюся, яке мене надихнуло, - це була моя перемога на чемпіонаті області з карате. Тоді цей вид спорту тільки-но виходив з «підпілля». Це був такий собі зліт спортсменів, організований воїнами-афганцями. Ми виступали в камуфляжних штанях, шкіряних рукавицях – і для молодого хлопця це було круто. А стати кращим – так взагалі! Це і аргументувало, напевне, вибір напрямку при вступі до інституту фізкультури. Тим більше, тренер схвально оцінив мою підготовку, тож сумнівів не було.

Наскільки важлива роль тренера у становленні спортсмена?
А як можна переоцінити роль батька, роль вчителя, роль наставника? Те ж саме і тренер. Саме він задає тобі напрямок, він не тільки тренує, він вчить з цими навичками та вміннями жити. Особливо це стосується хлопців-спортсменів, у яких тренери – чоловіки. Тренер загартовує, прищеплює справжні чоловічі якості. Тому я й досі орієнтуюся, в першу чергу, на батька і дядька, і на тренерів, з якими мені довелося працювати. Подумки я часто себе запитую – а як би в цій чи іншій ситуації вчинив тато або Микола Павлович Махінько, або Микола Григорович Ставрінов? Я і зараз намагаюся при можливості просто приїхати і пожати їм руку.

Чому саме тхеквондо? Чим воно цікаве для хлопців?
Це східне бойове мистецтво з тисячолітньою історією. І ця корейська культура єдиноборства настільки тісно ввійшла в Україну, що стала «нашою», близькою нам по духу. Ігор Леонідович Петренко в 1979 році привів тхеквандо на Україну. Саме його я вважаю засновником культури тхеквондо у Дніпрі. І дякую долі, що мимоволі став причетним до цього. Бо саме під час тренування, на якому був присутнім і я, була вирішена доля тхеквондо у Дніпрі.
Петренко – це людина з величезними організаторськими здібностями, тренер від бога, і спорстмен, який завжди намагався досягти найвищих результатів. І такі поняття він прищеплював і нам, своїм вихованцям.

ДЮСШОР ДМР

Зважаючи на свій досвід, як Ви вважаєте, у якому віці краще починати? Якщо мова йде не про хобі, а про професійний спорт?
Ви знаєте, спорт, і це стосується не тільки тхеквондо, в останній час значно помолодшав. Це непогано. Але я вважаю, що тут грає роль і той фактор, що тренери сьогодні менш професійні, і їм простіше вчити саме малечу. Тому я не зовсім сторонник ранньої спеціалізіції у спорті. Так, спорт не завадить, навпаки. Але це повинна бути загальна фізична підготовка. А уже у більш зрілому віці варто думати і обирати «свій» спорт.
Хоча, не вік - найважливіший критерій. Важливо, аби дитина свідомо прийшла в спорт, мотивована, з бажанням і особистими планами. І твердо вірила в свої можливості. Спорт – це моделювання дорослого життя. Вихований і розвинений спортивний характер – це запорука успішної карєри, високого соціального статусу, самоповаги – у цьому я впевнений!

Наскільки безпечні єдиноборства? Адже дуже часто саме страх травмуватися зупиняє дітей, а ще більше батьків, від цих видів спорту?
Не зважаючи на те, що це контакт, поєдинок, він обмежений жорсткими правилами. А тхеквондо - найбільш захищений від травм вид єдиноборств. Звісно, найбільш ризикують бути ураженими кінцівки, хребет. А все інше – як і в будь-якому іншому спорті. Подивіться на мене – я жива і здорова відповідь (сміється).

Розкажіть про школу, в якій ви тренуєте.
Відкрита школа була ще 1944 році. І перше в Україні відділення тхеквандо у 1996 році відкрилося завдяки Ігорю Петренку саме у нас. Так почалася нова історія розвитку цього виду спорту. За цей час випустилося більше пів сотні майстрів спорту України, 2 майстри спорту міжнародного класу, один з яких і я.
В школі працює 12 тренерів, які навчають дітей також при шкільних секціях, у клубах. Усі титуловані, а головне – досвідчені спортсмени. У нас є відділення пумсе і для дівчат. І, я вам скажу, тхеквондо дійсно молодіє.

ДЮСШОР ДМР


Серед ваших вихованців є серйозні досягнення?
Звісно! Мої вихованці – часті учасники, призери і переможці найперстижніших змагань, в тому числі міжнародних. Я завжди ставлю задачу тільки перемогти. А вони намагаються не підвести. Серед моїх вихованців уже біля тридцяти МСУ і біля десяти міжнародного класу.
У 2017 році на дефлімпійських іграх, куди я, як старший тренер збірної дефлімпійців, возив і своїх вихованців, хлопець із Полтави взяв «срібло». Була й моя важлива особиста перемога. За підготовку збірної я отримав Президентську нагороду. Мої вихованці, саме з категорії спортсменів із вадами слуху, показують досить непогані результати. Троє уже неодноразово ставали чемпіонами України. Є реальні перспективи, що також мій вихованець першим стане МСУ саме серед спортсменів із вадами слуху. У листопаді Чемпіонат Європи. Це тяжке випробування, але ми готуємось.

А ви особисто ще тренуєтеся?
Так. І тхеквондо, і дзюдо також. Я не здаю позиції!І якщо будуть проводитися чемпіонати серед ветеранів, а для цього є всі перспективи, то, напевне, я буду їх учасником. 

Якою вбачаєте свою ціль у житті?
Я хочу, аби люди навчилися цінувати відданість своїй справі. Я знову говорю про свого тренера Ігоря Леонідолвича Петренка. З 99 року я проводжу турніри його пам’яті і своїм головним завданням вважаю зберегти память про цю незвичайну людину і донести людям його філософію тренерства. Це сабумні, людина, завдяки якій у нас сьогодні є тхеквандо.